Imigrácia dlhodobo zvýši rast nemeckej ekonomiky

Migranti čakajú v rade na registráciu v registračnom centre v nemeckom Giessene 2. decembra 2015.Archívna snímka. Foto: TASR AP

Berlín 30. decembra (TASR) - Miliardové výdavky na utečencov a ich spotreba podľa expertov dlhodobo zvýšia rast ekonomiky.

"Štátne výdavky na utečencov zvýšili v roku 2016 rast ekonomiky približne o 0,3 %," uviedol šéf nemeckého inštitútu pre výskum ekonomiky DIW Marcel Fratzscher pre denník Rheinische Post. "Štátne dávky pre utečencov majú účinok ako malý konjunkturálny program, keďže nakoniec z nich vďaka zvýšenej spotrebe budú profitovať nemecké firmy a zamestnanci." Pozitívny vplyv imigrácie na ekonomiku môže dokonca dlhodobo zvýšiť ročný rast o 0,7 %.

Šéf inštitútu Ifo Clemens Fuest poukázal na to, že utečenci zvýšia aj súkromnú spotrebu, čo stimuluje rast ekonomiky. Štátne výdavky v súvislosti s príchodom utečencov dosiahli tento rok vyše 20 miliárd eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.