Výsledok voľby generálneho tajomníka OSN ovplyvnila dvojtvárnosť

Nový generálny tajomník OSN António Guterres reční počas skladania sľubu v sídle OSN v New Yorku 12. decembra 2016. Foto: TASR/AP

Bratislava 31. decembra (TASR) – Tohtoročnú voľbu generálneho tajomníka OSN sprevádzalo farizejstvo veľkých hráčov, potopenie ženskej kandidátky a špinavá kampaň v podobe ohovárania a zákulisných intríg. Pre TASR to uviedol európsky zdroj blízky procesu výberu.

"Voľbu ovplyvnila dvojtvárnosť. Ukázalo sa pokrytectvo najmä zo strany krajín, ktoré hovorili o potrebe ženskej kandidátky, čo možno vidieť na tom, že kandidátky nedostali toľko hlasov, aby sa umiestnili na popredných priečkach. Odignoroval sa taktiež princíp regionálnej rotácie. Medzinárodné vzťahy však fungujú aj na nepísaných pravidlách," konštatoval zdroj.

Navyše si podľa neho niektorí európski politici neuvedomili, že EÚ nemá v OSN taký vplyv. "OSN nefunguje na rodinných vzťahoch, ale na individuálnom lobingu," zdôraznil.

Bývalý portugalský premiér António Guterres zložil v decembri sľub ako nový generálny tajomník OSN a stal sa v poradí deviatym šéfom tejto medzinárodnej organizácie. Funkciu oficiálne prevezme 1. januára 2017 od súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý stál na čele organizácie desať rokov.

Guterres povedal, že v rámci svojho päťročného pôsobenia na čele OSN sa zameria na tri strategické oblasti, kde je potrebná zmena: budovanie a udržiavanie mieru, dosiahnutie udržateľného rozvoja a reformu vnútorného fungovania OSN.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.