J.Richter: Zmeny v programovom výbere sú kompromisným riešením

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 1. februára (TASR) - Zmeny v programovom výbere dôchodkov z 2. piliera sú kompromisným riešením, na ktorom sa zhodli strany vo vládnej koalícii. Skonštatoval to minister práce Ján Richter (Smer-SD) na záver diskusie o novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení v parlamente.

Richter vyhlásil, že dnes je Smer-SD súčasťou vládnej koalície, v ktorej sú aj politické zoskupenia či ľudia, ktorí hlasovali za zmeny, ktoré priniesol ešte exminister práce Ľudovít Kaník v minulosti. Richter ich považuje za zlé a upozornil na to, že už 13 rokov sa riešia nezrovnalosti, ktoré spôsobil Kaník. "Politika je umenie možného. Ak by bol ostal vládnuť len Smer-SD a Richter bol minister, takúto novelu nikdy nepredložím. Je to kompromis koaličných strán, my si ich vážime a súčasťou koalície sú aj strany, ktoré mali iný pohľad na 2. pilier a toto je výsledok kompromisu," povedal Richter.

Pre neho je dôležité, že sa zadefinovala hranica, od ktorej sa ľudia budú môcť rozhodovať o použití svojich nasporených peňazí. "Aby sa nestalo, že tí, ktorí si vyberú programový výber, padnú do sociálnej siete, že to minú. Preto je stanovená čiastka, ktorá je nad priemerným dôchodkom," vysvetlil Richter. Týmto riešením sa podľa neho prijme kompromis. "V značnej miere zohľadňuje aj názory politických koaličných partnerov. Ak takýto návrh zákona prejde, som presvedčený, že bude po istom období šanca prehodnotiť, čo aj takáto zmena priniesla," dodal Richter.

Zmeny, ktoré má priniesť novela, sú však krokom späť podľa Jozefa Buriana (Smer-SD), ktorý bol za predchádzajúcej vlády štátnym tajomníkom rezortu práce. Podľa neho na tieto zmeny môžu doplatiť sporitelia s podpriemerným príjmom. Tí si podľa neho nebudú môcť vybrať nasporené peniaze a budú si musieť kúpiť doživotný dôchodok. "Nemám nič proti tomu, aby bol programový výber v zákone, len aby to malo racionálnu podobu. Ja si myslím, že nie je to krok dopredu, toto je skôr krok dozadu. Je to o tom, že my na úkor jednej skupiny uprednostníme druhú skupinu, ktorá de facto by tam nemala byť," povedal Burian.

Podľa opozičnej poslankyne OĽaNO-NOVA Eriky Jurinovej je škoda najmä to, že sa začalo s reformou 2. piliera až v roku 2004. "Neviem sa stotožniť s pripomienkami, že ľudia, keď budú mať možnosť programového výberu, tak určite si všetko naraz vyberú a zostanú na ťarchu štátu. Nemyslím si, že Slovensko má takýchto nezodpovedných občanov," povedala Jurinová. Suma 425 eur je podľa nej dostatočná na to, aby sa mohli sporitelia rozhodnúť, či si vyberú peniaze programovo alebo budú žiadať o anuitu. Do zákona by sa však podľa nej mala ešte zapracovať možnosť odložiť si poberanie anuity do budúcnosti. "Trh sa len vytvára. Mnoho ľudí, ktorí sporili 10 rokov v 2. pilieri nepožiadali o výplatu anuity. Bola by som rada, keby zároveň s programovým výberom bola možnosť odsunúť možnosť výberu anuity na neskoršie obdobie," doplnila Jurinová.

Richter spresnil, že toto nebude možné aktuálne uskutočniť, nakoľko ide o koncepčnú zmenu a výrazný zásah do regulácie 2. piliera. "To nie je možné uskutočniť pozmeňujúcim návrhom," dodal Richter. O všetkých zmenách však rokuje pracovná skupina, ktorej súčasťou sú podľa jeho slov aj opoziční poslanci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.