Za minulý rok sa vrátilo späť na Slovensko osem odborníkov

ministerstvo školstva Foto: TASR

Bratislava 1. februára (TASR) - V roku 2016 sa podarilo prilákať späť na Slovensko ôsmich odborníkov, ktorí pôsobili v zahraničí. Miesto bolo pre 27. Vyplýva to zo správy o implementácii podpornej schémy na návrat odborníkov zo zahraničia, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.

Podpora je navrhnutá pre dve cieľové skupiny. A to pre mladých odborníkov do 40 rokov s ukončeným vysokoškolským štúdiom (2. alebo 3. stupeň) v zahraničí. V prípade ich návratu môžu získať finančnú podporu v maximálnej výške 10.000 eur. Ďalšou kategóriou sú experti, ktorí pôsobia v zahraničí viac ako 10 rokov v pozícii vysokokvalifikovaných zamestnancov. Tí pri svojom návrate môžu získať finančnú podporu v maximálnej výške 50.000 eur.

V rámci schémy mohli ústredné orgány štátnej správy, verejné a štátne vysoké školy, rezortné výskumné inštitúcie či Slovenská akadémia vied predkladať zoznam pozícií, ktoré by chceli obsadiť slovenskými odborníkmi žijúcimi v zahraničí.

V roku 2016 boli podľa údajov ministerstva školstva uskutočnené štyri výzvy a bolo celkovo predložených 27 pozícií do schémy, z toho 16 pozícií pre mladého odborníka a 11 pre experta. "Celkovo bolo obsadených osem pozícií, a to štyri pozície pre mladého odborníka a štyri pozície pre experta," konštatuje ministerstvo v materiáli.

Na realizáciu podpory je vyčlenených ročne jeden milión eur na obdobie rokov 2015 až 2018. V roku 2016 sa v rámci schémy vyčerpalo 305.584,64 eura.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.