Geodézia: Tvorba registrov obnovenej evidencie pozemkov pokračuje

Úrad geodézie, kartografie a katastra SR (ÚGKK SR) Elektronizácia katastrálnych služieb Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 20. marca (TASR) - Práce na tvorbe registrov obnovenej evidencie pozemkov pokračujú plynule, a to v zmysle uznesení vlády a v súlade s Koncepciou usporiadania pozemkového vlastníctva v SR. Uviedol to Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) v Informácii o stave obnovy evidencie niektorých pozemkov a právnych vzťahov k nim, ktorý by mal v najbližšom období prerokovať a vziať na vedomie vládny kabinet.

"Od začiatku zabezpečovania obnovy evidencie niektorých pozemkov a právnych vzťahov k nim vynaložil úrad k 28. februáru 2017 na úhradu jednotlivých spracovateľských etáp 68,58 milióna eur," spresnil v materiáli ÚGKK, pričom v rokoch 1996 až 2017 bolo z kapitoly úradu vynaložených 41,37 milióna eur.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktoré zabezpečuje konanie o obnove evidencie niektorých pozemkov v 1218 katastrálnych územiach, ukončilo podľa úradu k 28. februáru 2017 prostredníctvom okresných úradov, pozemkových a lesných odborov 1209 registrov. Z tohto počtu je v katastri nehnuteľností zapísaných 1207 registrov (99 %). Zostávajúcich 9 katastrálnych území z celkového počtu má byť podľa uzavretých zmlúv ukončených do konca roku 2017.

ÚGKK, ktorý zabezpečuje konanie o obnove evidencie pozemkov v 2324 katastrálnych územiach, ukončil ku koncu februára tohto roku prostredníctvom okresných úradov, katastrálnych odborov 2312 registrov. "Z nich je 2312 zapísaných v katastri nehnuteľností, teda 100 %," priblížil ÚGKK.

Úrad má zabezpečiť vyhotovenie a ukončenie registrov v 12 katastrálnych územiach Prešovského a Žilinského kraja a uhradenie ukončených spracovateľských etáp tvorby registrov v 14 katastrálnych územiach podľa uzavretých zmlúv z verejných obstaraní. V 10 rozpracovaných katastrálnych územiach sa ukončuje posledná spracovateľská etapa tvorby registra. V katastrálnych územiach Belá a Teplička nad Váhom, obstaraných v roku 2015, je potrebné ukončiť posledné dve spracovateľské etapy. "Ukončenie tvorby registrov je zmluvne dohodnuté v roku 2017," dodal ÚGKK.

Z celkového počtu 72 okresných úradov, katastrálnych odborov úlohu už ukončilo 66 pracovísk (92 %). V Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Košickom a Banskobystrickom kraji sú všetky registre ukončené.

Obnova evidencie niektorých pozemkov a právnych vzťahov k nim sa vykonáva na základe zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom formou zostavenia registra obnovenej evidencie pozemkov na základe prešetrenia údajov v celom katastrálnom území. Ide o zistenie údajov o pozemkoch a vlastníkoch z pozemkových kníh, listinných podkladov získaných od účastníkov konania, zo štátneho archívu, z výpovedí svedkov, z osvedčení a z iných dôkazov pre zápis do listov vlastníctva katastra nehnuteľností.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.