Školáci na exkurziách spoznajú vodárenské nádrže Starina a Bukovec

Na archívnej snímke dokumentačný panel na výstave Starina má 25 rokov v átriu Ministerstva životného prostredia SR. Foto: TASR/Michal Svítok

Košice 21. marca (TASR) – Pri príležitosti Svetového dňa vody budú pre organizované skupiny žiakov základných a stredných škôl v stredu až piatok (22.–24.3.) otvorené brány vodárenských nádrží Starina a Bukovec na východe Slovenska. Podujatie organizuje Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v spolupráci s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou (VVS).

"Záujemcovia z radov základných a stredných škôl budú mať možnosť vidieť ukážku práce obsluhy vo velíne, odkiaľ sa riadi celá manipulácia na výpustných segmentoch. Neodmysliteľnou časťou programu bude aj prehliadka útrob stavby," informoval hovorca SVP Pavel Machava. Výklad poskytnú žiakom pracovníci vodárenskej nádrže, ktorí boli aj pri samotnej stavbe.

Vodárenská nádrž Starina leží na toku Cirocha v okrese Snina. Je to najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku. Nádrž Bukovec v okrese Košice-okolie na toku Ida slúži ako zásobáreň pitnej vody pre mesto Košice a okolie.

Témou tohtoročného Svetového dňa vody je odpadová voda. Väčšina odpadových vôd z našich domovov, miest, priemyslu a poľnohospodárstva tečie naspäť do prírody bez toho, aby sa upravila alebo zrecyklovala. Znečisťuje tak pitnú vodu, vodu na kúpanie a zavlažovanie. Znižovanie, bezpečné čistenie a recyklovanie odpadových vôd chráni ľudí a životné prostredie.

Svetový deň vody prvýkrát vyhlásili v roku 1992 na konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji (UNCED) v Rio de Janeiro a každoročne sa pripomína 22. marca. Je to vhodná príležitosť k prijímaniu opatrení na boj s nedostatkom vody. Aj napriek obrovskému pokroku v súčasnosti žije viac ako 663 miliónov ľudí bez bezpečného prístupu k pitnej vode.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.