Súkromná škola v Prievidzi hodnotí pozitívne zavedenie uniforiem

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Prievidza 21. marca (TASR) - Od začiatku tohto školského roka nosia žiaci prvého stupňa Súkromnej spojenej školy v Prievidzi uniformy. Jednotné oblečenie, ktoré si deti navrhli samé, hodnotia pozitívne podľa svojich slov nielen ony, ale i učitelia či rodičia.

Nápad zaviesť uniformy vznikol najmä z dôvodu, že ide o súkromnú školu, ktorá chcela u detí vytvoriť pocit, že k nej patria, povedala pre TASR jej riaditeľka Gabriela Bálintová. "Ďalší motív bolo viesť ich k slušnosti, estetike v obliekaní, myslím si, že uniformy sú pekné. A za ďalšie, aby sme ich naučili, že škola je výchovno-vzdelávacia inštitúcia, nepatria sem rôzne voľnočasové odevy a odevy, ktoré sú veľmi sporé," vysvetlila. Jeden z dôvodov pre zavedenie uniforiem bolo i stieranie sociálnych rozdielov, podľa Bálintovej však nejde o až taký dôležitý zámer.

Rovnošata pozostáva zo šedých šiat, červeného svetra, šedých nohavíc, bieleho trička či košele, prípadne červenej vesty. Škola dala každému žiakovi jednu zadarmo, na ich nosení striktne netrvá, dôležité je podľa riaditeľky zachovať farebnosť. "Uniformy si navrhli deti," priblížila.

"Mne sa to celkovo veľmi páči, pretože inak to vyzerá, keď vidíme deti chodiť po škole. Jednak niektorí nemajú tepláky, možno mikiny s nevhodnými nápismi. Raz je škola akademická pôda, tak by to aj malo na nej aj vyzerať a uniformy spĺňajú tento účel," zhodnotila učiteľka prvákov Jana Guttmannová. S návrhom nosiť rovnošaty podľa nej prišli od začiatku aj samotní učitelia. "Ale rozhodli sme sa, že začneme s uniformami pre žiakov a potom neskôr možno príde aj k tomuto kroku. Možno si ich necháme navrhnúť deťmi, keďže ich návrhy sú skvelé," uzavrela.

Uniformy zatiaľ nosia deti na prvom stupni, na tom druhom sa škola, ako spomenula Bálintová, trochu stretla s nevôľou rodičov, postupne však myšlienku zavádza aj tam. "Máme teraz deti aj na druhom stupni, ktoré nosia uniformu, ale je to na báze dobrovoľnosti," podotkla.

Rodičia uniformy podľa riaditeľky školy kvitujú. "Mali obavy, bolo to niečo nové, aj my sa učíme za pochodu, museli sme to dostatočne odkomunikovať. Myslím však, že sa to už utriaslo, že vidia, že to nie je také ortodoxné, ako si to možno predstavovali," dodala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.