Spolupáchateľa útoku v moskovskom divadle odsúdili na 19 rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Moskva 21. marca (TASR) - Na 19 rokov väzenia dnes vojenský súd v Moskve odsúdil muža obžalovaného za napomáhanie čečenským teroristom, ktorí v roku 2002 vzali za rukojemníkov vyše 900 návštevníkov divadla Na Dubrovke a ich prepustenie podmieňovali stiahnutím ruských jednotiek z Čečenska.

Táto rukojemnícka dráma sa skončila po troch dňoch útokom bezpečnostných zložiek. O život prišlo 130 rukojemníkov vrátane desiatich detí.

Ako dnes informovala agentúra Interfax, odsúdeným je Chasan Zakajev, ktorý priznal svoju vinu - spolupáchateľstvo - len čiastočne.

Pred súdom totiž vyhlásil, že nebol členom bandy Šamiľa Basajeva. Tvrdil tiež, že nemal informácie o pripravovanom teroristickom útoku. Podľa vlastných slov sa tiež domnieval, že do Moskvy prepravuje zbrane a náboje, nie výbušninu. Dodal, že ako odmenu za prepravu tohto nákladu mu objednávatelia sľúbili 800 dolárov. Dodal, že mu zaplatili len polovicu sumy, preto ďalej odmietol s teroristickým komandom spolupracovať.

Prokuratúra žiadala uznať Zakajeva za vinného z prípravy na teroristický útok, z pokusu o vraždu dvoch a viac osôb, pokusu o obsadenie budovy, ako aj za zadržiavanie rukojemníkov. Žiadala preňho trest odňatia slobody na 23 rokov a vyhovieť žalujúcim stranám v civilných sporoch o odškodné.

Zakajevov advokát zasa žiadal stiahnuť žalobu vo všetkých bodoch. Tvrdil, že jeho mandant je vinný len v bode týkajúcom sa zaobstarania a prevozu zbraní. Advokát dodal, že proti dnešnému verdiktu vojenského súdu sa odvolá.

Na dlhé tresty väzenia boli predtým v Rusku v tejto, tzv. kauze Nord-Ost odsúdení šiesti spolupáchatelia. Po jednom, Gerichanovi Dudajevovi, je stále vyhlásené medzinárodné pátranie.

Teroristický útok v divadelnom centre Na Dubrovke v Moskve sa začal 23. októbra 2002 počas predstavenia muzikálu Nord-Ost. Útočníci vzali za rukojemníkov viac ako 900 ľudí, ktorých zadržiavali tri dni. Ráno 26. októbra policajné zložky podnikli útok na budovu, pričom zabili všetkých 40 teroristov. O život však podľa oficiálnych údajov prišlo aj 130 rukojemníkov.

Samotní militanti zastrelili piatich rukojemníkov. Príbuzní obetí tvrdia, že smrť rukojemníkov zapríčinila nesprávna koncentrácia paralyzačného plynu, ktorý bol použitý, keďže militanti hrozili, že budovu vyhodia do vzduchu. Podľa pozostalých i preživších vysoký počet obetí spôsobila aj zlá organizácia zásahu a neskoré poskytnutie lekárskej pomoci. Mnohí z preživší majú doteraz vážne zdravotné problémy.

Advokát preživších Igor Zuber pre agentúru Interfax vyjadril nespokojnosť s doterajším vyšetrovaním prípadu. Poukázal na to, že doteraz nie sú známe okolnosti a príčina smrti žiadneho z rukojemníkov. Dodal, že ani vyšetrovatelia ani súd doteraz nezistili, kto velil záchrannej operácii, aký plyn bol použitý a kto na to vydal rozkaz. Nie je preskúmané ani to, akým spôsobom sa poskytovala po útoku lekárska starostlivosť zraneným. Advokát konštatoval, že "Rusko neplní rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, a to bez ohľadu na to, že dohľad nad prípadom prevzala Rada ministrov Rady Európy".

Takto prebiehala krvavá dráma v moskovskom divadle:

Streda 23. októbra 2002
21:00 h. - Približne 50 ozbrojených čečenských teroristov vrátane žien preniklo na predstavenie muzikálu Nord-Ost v divadle Dubrovka v južnej časti Moskvy. Ako rukojemníkov zadržali časť obecenstva, účinkujúcich a personálu divadla. Z budovy divadla bolo počuť niekoľko výstrelov.
22:33 h. - Pracovníci ruských bezpečnostných služieb zistili, že v divadle je zajatých vyše 900 rukojemníkov. Teroristi mali na tele výbušniny a nálože rozmiestnili aj v budove divadla.
23:10 h. - Piatim hercom a hudobníkom divadla sa podarilo z budovy ujsť.

Štvrtok 24. októbra 2002
00:04 h. - Internetová stránka teroristov oznámila, že samovražedné komando vedené Movsarom Barajevom obsadilo divadlo, aby si vynútilo ukončenie vojny v Čečensku a stiahnutie ruských vojsk z jeho územia. Teroristi prepustili 15 detí.
05:20 h. - Teroristi oznámili, že zastrelili mladú ženu, ktorú podozrievali, že je agentkou tajnej služby.
12:05 h. - Pripravované prepustenie 75 cudzích štátnych príslušníkov sa neuskutočnilo.
18:38 h. - Dvom ženám sa podarilo ujsť z divadla. Teroristi po nich strieľali z protitankových pancierových pästí.
21:44 h. - Úrady oznámili, že 39 rukojemníkov únoscovia prepustili na slobodu. Jordánsky lekár vyšetril rukojemníkov v divadle.

Piatok 25. októbra 2002
01:37 h. - Detskému lekárovi a tímu z ruskej televíznej stanice NTV povolili vstup do budovy divadla.
07:15 h. - Teroristi prepustili ďalších šesť rukojemníkov. Už predtým umožnili odísť z obsadeného divadla jednému mužovi.
12:34 h. - Dvanásť detí mohlo opustiť budovu divadla.
16:17 h. - Teroristi vydali ultimátum, v ktorom vyzvali na splnenie svojich požiadaviek do soboty 06:00 h., v opačnom prípade pohrozili zastrelením rukojemníkov.

Sobota 26. októbra 2002
01:30 h. - Z budovy divadla bolo počuť explózie a výstrely. Neskôr záchranky odviezli dve vážne zranené osoby.
05:40 h. - Podľa krízového štábu zastrelili teroristi dvoch rukojemníkov.
06:35 h. - Prví rukojemníci ušli z divadla. Špeciálne jednotky vnútornej rozviedky a Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) prenikli do budovy.
07:18 h. - Ohlásený bol oficiálny koniec operácie na oslobodenie rukojemníkov. Vodcu teroristov Movsara Barajeva vyhlásili za mŕtveho. Dvoch teroristov sa podarilo zajať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.