Krajiny EÚ sa zhodujú digitalizácii dát pasažierov v lodnej doprave

Ilustračná snímka. Foto:

Brusel 21. marca (TASR) - Európska únia smeruje k prijatiu dohody o digitalizovanej registrácii dát cestujúcich v lodnej doprave, ktorú vlani v júni navrhla Európska komisia. Cieľom je zabezpečiť, že v prípade nehody alebo havárie budú mať vyhľadávacie a záchranné služby okamžitý prístup k zásadným informáciám o cestujúcich na palube.

Členské štáty dnes prijali spoločnú pozíciu ohľadom aktualizácie požiadaviek pre registráciu cestujúcich a tiež členov posádky na palube európskych osobných lodí.

Dohoda znamená aj registráciu štátnej príslušnosti cestujúcich, čo má záchranárom umožniť rýchlejší kontakt s príbuznými obetí. V súčasnosti lodné spoločnosti do vlastných menných registrov zaznamenávajú len meno a priezvisko cestujúcich, ich dátum narodenia a pohlavie. Nové pravidlá okrem štátnej príslušnosti umožnia na želanie cestujúcich dodať aj informácie o poskytnutí osobitnej pomoci v prípade núdze.

Zaznamenanie a elektronické uloženie osobných údajov všetkých osôb na palube lode znamená okamžitý prístup k týmto údajom pre záchranárov, čo môže byť "kriticky dôležité" pri hľadaní osôb v prípade záchranného procesu a zrýchli tiež komunikáciu medzi úradmi a príbuznými pasažierov a členov posádky na lodi.

K dohode došlo z iniciatívy maltského predsedníctva v Rade EÚ. Maltský minister dopravy a infraštruktúry Joe Mizzi v správe pre médiá upozornil, že nové pravidlá zlepšia bezpečnosť, čo je "kľúčovým prvkom všetkých našich námorných právnych predpisov".

"Okrem toho podporujú inovácie a digitalizáciu v osobnej doprave, čo prispeje k posilneniu konkurencieschopnosti tohto odvetvia, a to najmä znižovaním administratívnej záťaže," spresnil Mizzi.

Súčasné pravidlá stanovujú, že za registráciu informácií o cestujúcich je zodpovedná námorná spoločnosť a v prípade núdze alebo havárie na mori musia záchranári kontaktovať register konkrétnej spoločnosti, čo v niektorých prípadoch znamená stratu dôležitého času.

Komisia navrhovala pre členské štáty EÚ ročnú lehotu na zakomponovanie tohto rozhodnutia do vnútroštátnej legislatívy - Rada EÚ však na jeho implementáciu požaduje trojročné obdobie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.