Fillonovci: Kauzu Le Roux má prevziať prokuratúra pre finančné delikty

Francúzsky prezidentský kandidát Francois Fillon a jeho manželka Penelope, archívne foto. Foto: TASR/AP

Paríž 21. marca (TASR) - Francúzska pravica žiada, aby vyšetrovacie orgány preskúmali kauzu zamestnávania dcér ministra vnútra Bruna Le Roux rovnako promptne, ako postupovali v prípade prezidentského kandidáta Francoisa Fillona.

Fillon je predbežne obvinený zo sprenevery verejných financií, ktorých sa údajne dopustil pri zamestnávaní svojej manželky Penelope a ich dvoch detí, keď bol poslancom parlamentu. Zamestnávanie rodinných príslušníkov ako parlamentných asistentov je vo Francúzsku v zásade legálne, nesmie však ísť o fiktívnu prácu.

Fillon trvá na svojej nevine a odmieta odstúpiť z prezidentskej kampane, hoci jeho preferencie značne klesli.

Le Rouxove dcéry pracovali ako asistentky v rokoch 2009-2016. Jedna z nich podpísala desať zmlúv na dobu určitú, druhá 14. Prvé zmluvy pritom podpísali vo veku 15, resp. 16 rokov, keď ešte chodili na gymnázium. Spolu si zarobili 55.000 eur.

Denník Le Figaro dnes poukázal na to, že mnohé z uzavretých zmlúv kolidujú s vtedajšími školskými povinnosťami Le Rouxových dcér. Le Roux však v pondelok večer v relácii Quotidien vysielanej televíziou TMC tvrdil, že dcéry preňho "pracovali v letných mesiacoch alebo počas školských prázdnin, ale nikdy nie na pravidelnej báze".

"Čakáme, že prokuratúra zaoberajúca sa finančnými deliktami (PNF) sa prípadu (Le Roux) ujme rovnako rýchlo, ako to bolo vo Fillonovom prípade," napísal na svojom konte na sieti Twitter bývalý pravicový minister Thierry Mariani.

Hervé Morin, predseda normandskej organizácie Únie demokratov a nezávislých (UDI), ktorá je spojencom Fillonových Republikánov (LR), v rozhovore pre televíziu BFMTV poukázal na to, že vo Fillonovom prípade PNF kauzu prebral po menej ako 24 hodinách odvtedy, ako aféru nazývanú Penelopegate zverejnil týždenník Le Canard Enchainé.

Fillonova "pravá ruka", Bruno Retailleau, vo vysielaní televízie France 2 uviedol, že "nežiada nič". "Budeme to len sledovať. Bude to užitočné...," dodal a pripomenul, že prax zamestnávania detí alebo iných príbuzných bývala veľmi rozšírená.

Agentúra Reuters uviedla, že ministra Le Rouxa si po uvedenom odhalení dnes k sebe pozval premiér Bernard Cazeneuve.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.