Slovensko pošle vojenských policajtov do Stredozemného mora

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 5. apríla (TASR) - Slovenskí vojenskí policajti budú od augusta pôsobiť vo vojenskej operácii EUNAVFOR MED Sophia v Stredozemnom mori. Slovensko sem plánuje poslať do desať vojenských policajtov, ktorí budú pôsobiť v dvoch rotáciách po šesť mesiacov. Vyplýva to z návrhu na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR, ktorý dnes odobrila vláda.

Vojenskí policajti by mali pôsobiť na nemeckej lodi v rámci zásahového tímu. Ich úlohou bude spolu s ďalšími kolegami kontrolovať plavidlá v Stredozemnom mori.

Európska únia spustila operáciu v roku 2015. Jej cieľom je hliadkovať v medzinárodných vodách pri líbyjskom pobreží a zadržiavať osoby podozrivé z prevádzania migrantov do Európy. Operácia má tak prispieť k rozloženiu prevádzačských sietí.

Slovensko sa v minulom roku zapojilo do 17 zahraničných misií

Slovenská republika sa v roku 2016 zapojila celkovo do 17 misií medzinárodného krízového manažmentu. V rámci aktivít EÚ to bolo šesť misií, v rámci OBSE taktiež šesť misií. Slovenskí vojaci pôsobili aj v dvoch misiách NATO a v troch misiách pod hlavičkou OSN. Vyplýva to zo správy o pôsobení Slovenskej republiky v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu za rok 2016, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.

Slováci tak pôsobili v Afganistane, na Cypre, v Bosne a Hercegovine, Kosove, Macedónsku, Mali, na Haiti, v Golanských výšinách, na Ukrajine, v Turkmenistane, Moldavsku a Gruzínsku. Na zabezpečenie účasti v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu (vysielanie expertov, rozvojová a humanitárna pomoc) vynaložila SR vlani celkovo 28.103.712 eur, z toho z rozpočtovej kapitoly ministerstva obrany to bolo 19.310.230 eur, z rozpočtovej kapitoly ministerstva vnútra 2.408.617 eur a z rozpočtovej kapitoly rezortu diplomacie 6.384.864 eur.

V tomto roku chce Slovensko zachovať svoje príspevky v rámci zahraničných misií. Zároveň má záujem rozšíriť svoju pôsobnosť najmä na Ukrajine. „SR sa bude snažiť udržať personálne kapacity aj v misiách EUMM Gruzínsko a EULEX Kosovo. SR sa taktiež bude usilovať prispievať k reforme bezpečnostného sektora OSN účasťou v misii OSN na Haiti a o zvýšenie príspevku v misii UNFICYP na Cypre,“ konštatuje ministerstvo zahraničných vecí v dokumente.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.