Do Porošenkovho tímu poradcov sa pridáva aj Marija Gajdarová

Petro Porošenko Foto: TASR/AP

Kyjev 5. apríla (TASR) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko vymenoval za svoju poradkyňu 34-ročnú Mariju Gajdarovú, ktorá sa pred časom vzdala ruského občianstva a je poslankyňou oblastnej rady v Odeskej oblasti za vládnu stranu Blok Petra Porošenka (BPP).

Menovací výnos Porošenko podpísal ešte 28. marca, informovala dnes agentúra Interfax.

Gajdarovú si do svojho tímu ešte v júli roku 2015 pozval vtedajší gubernátor Odeskej oblasti Michail Saakašvili. V auguste 2015 Porošenko podpísal výnos, ktorým Gajdarovej udelil ukrajinské štátnej občianstvo.

V marci roku 2016 sa však Gajdarová musela vzdať funkcie Saakašviliho námestníčky, pretože v danom čase bola ešte stále občiankou Ruskej federácie. Podľa nového ukrajinského zákona totiž ukrajinskí štátni úradníci smú mať len jedno občianstvo, a to ukrajinské. Gajdarová však zostala poslankyňou oblastnej rady.

Ruské ministerstvo vnútra pred časom oznámilo, že dostalo od Gajdarovej list, v ktorom oznámila, že sa chce vzdať ruského občianstva. Ako dôvod uviedla, že má v úmysle prijať občianstvo ukrajinské a neželá si žiť a pracovať v Rusku, kde sa predtým angažovala v opozičných zoskupeniach.

Marija Gajdarová je dcérou bývalého ruského premiéra Jegora Gajdara a z otcovej strany pravnučkou spisovateľa Arkadija Gajdara.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.