Programovou krajinou SR je Keňa, uvažuje sa aj o Gruzínsku a Ukrajine

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 5. apríla (TASR) – Slovensko považuje Spoločné programovanie (SP) EÚ za nástroj, ktorý výraznou mierou prispieva k zefektívňovaniu bilaterálnej rozvojovej spolupráce jednotlivých donorov, ale i EÚ ako celku. Uvádza sa to v Návrhu nelegislatívneho všeobecného materiálu Zapojenie Slovenskej republiky do Spoločného programovania EÚ v oblasti rozvojovej spolupráce, ktorý dnes vláda schválila.

Slovenská republika podľa materiálu zastáva pozíciu dobrovoľnosti zapojenia sa do SP a jeho presadzovania tam, kde sa preukáže ako najvhodnejšia alternatíva k národným rozvojovým aktivitám.

Slovensko sa prihlasuje k Spoločnému programovaniu v Keni a k preskúmaniu možností pre zapojenie sa do SP v Moldavsku. "Afganistan, ako ďalšia z programových krajín SR, sa aktuálne nachádza vo fáze hodnotenia podmienok pre SP. Z perspektívneho hľadiska môžeme o zapojení SR do SP uvažovať aj v prípade Gruzínska a Ukrajiny," informuje materiál.

Spoločné programovanie EÚ v oblasti rozvojovej spolupráce prebieha približne od roku 2011, kedy sa EÚ zaviazala k jeho implementácii počas Fóra na vysokej úrovni k efektivite rozvojovej spolupráce. Cieľom SP je zefektívnenie, zosúladenie a prevencia duplicity aktivít členských štátov EÚ v oblasti rozvojovej spolupráce.

V súčasnosti sa v rôznych fázach Spoločného programovania nachádza 55 krajín, pričom "spoločnú stratégiu" má už 25 z nich. Z členských štátov EÚ sú najväčšími podporovateľmi SP Francúzsko a Nemecko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.