Grécko a jeho veritelia dosiahli dohodu o reformách

Grécky minister financií Euklid Tsakalotos Foto: TASR/AP

Atény 2. mája (TASR) - Grécko a jeho zahraniční veritelia dnes ráno dosiahli dohodu o reformách a úsporných opatreniach, ktoré musia Atény zaviesť, aby získali ďalšiu splátku z tretieho záchranného balíka. Oznámil to dnes minister financií Euklid Tsakalotos po maratóne rokovaní s veriteľmi.

Podľa Tsakalotosa sa tak Grécku otvára cesta k získaniu dlho zadržiavanej druhej splátky z tretieho úveru aj k vyjednávaniam o zmiernení dlhu.

Rokovania o technickej dohode sa podarilo vo všetkých bodoch uzavrieť, uviedol dnes grécky minister.

To znamená, že Grécko by malo získať ďalších vyše 7 miliárd eur z 86-miliardového tretieho úveru. Atény potrebujú v júli uhradiť staršie dlhy v hodnote približne 7,5 miliardy eur, ktorým vyprší platnosť.

Ale oveľa dôležitejším výsledkom maratónu rokovaní je, že sa podarilo stanoviť podmienky, ktoré otvárajú Grécku cestu k rozhovorom o zmiernení dlhu.

Dnešná dohoda zahŕňa ďalšie škrty v dôchodkoch aj po roku 2018, a tiež zníženie hranice pre oslobodenie z dane z príjmu. To by malo Grékom pomôcť ušetriť v rokoch 2019 - 2020 sumu zodpovedajúcu 2 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Okrem toho sa Atény zaviazali, že budú udržiavať vysoký primárny prebytok aj po vypršaní záchranného programu v júli 2018. Konkrétne, podľa návrhu dokumentu by malo Grécko dosiahnuť v roku 2018 primárny rozpočtový prebytok 2,2 % HDP a v rokoch 2019 - 2020 ho zvýšiť na 3,5 % HDP, ak zavedie dohodnuté opatrenia.

Dohoda však musí najprv v Grécku prejsť legislatívnym procesom, aby mohli ministri financií z eurozóny na zasadaní 22. mája schváliť uvoľnenie ďalšej splátky Aténam.

Dohoda s veriteľmi má pozitívny vplyv na grécke dlhopisy

Dohoda v spore veriteľov s Aténami mala pozitívny vplyv na dlhopisy krajín eurozóny, ktoré posilnili. Náklady na obsluhu gréckeho dlhu klesli na najnižšiu úroveň za vyše 2,5 roka.

Výnosy 10-ročných dlhopisov Grécka dnes padli na 6,114 %, čo je najmenej od augusta 2014. Lídrom na trhu dlhopisov eurozóny zostáva Nemecko. Výnosy 10-ročných nemeckých dlhopisov dosiahli 0,336 %. Za ním nasledujú Holandsko (0,405 %), Fínsko (0,434 %), Rakúsko (0,627 %), Litva (0,705 %), Francúzsko (0,782 %), Belgicko (0,796 %), Írsko (0,865 %), Slovinsko (0,878 %), Španielsko (1,672 %), Taliansko (2,306 %), Portugalsko (3,603 %) a Grécko (6,114 %).

K dispozícii neboli aktuálne údaje pre Luxembursko, Maltu, Cyprus, Estónsko, Litvu ani Slovensko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.