Jadrové zariadenia boli vlani v SR prevádzkované bezpečne a spoľahlivo

Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 17. mája (TASR) - Jadrové zariadenia v Slovenskej republike boli v roku 2016 prevádzkované bezpečne a spoľahlivo. Vyplýva to zo správy Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR o stave jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení na území SR a o činnosti ÚJD za minulý rok, ktorú prerokovala a vzala na vedomie na svojej dnešnej schôdzi vláda SR.

Jadrové zariadenia na Slovensku sa prevádzkovali podľa vládnej správy "bez závažných udalostí, ktoré by viedli k tomu, že by ÚJD SR musel vydať príkaz na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora, respektíve zastavenie prevádzky jadrovej elektrárne".

"Bloky jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice V-1 odstavené z prevádzky v decembri 2006 a 2008 vstúpili v roku 2015 do 2. etapy vyraďovania. Záväzky vyplývajúce z medzinárodných zmlúv a dohovorov sú priebežne plnené," doplnil v správe za rok 2016 ÚJD.

Správa prezentuje tiež aktivity ÚJD SR v oblasti legislatívy, vydávania povolení pre umiestňovanie, výstavbu, prevádzku a vyraďovanie jadrových zariadení z prevádzky, hodnotenia a kontroly bezpečnosti jadrových zariadení, v oblasti bezpečného nakladania s rádioaktívnymi odpadmi, v oblasti hodnotenia vonkajšej havarijnej pripravenosti, havarijnej pripravenosti štátu pre radiačné havárie, v oblasti evidencie a kontroly jadrových materiálov, nezávislého informovania verejnosti a v oblasti medzinárodnej spolupráce.

Materiál sa zaoberá aj ďalšími aktivitami v súvislosti s kompetenciami ÚJD SR v EÚ a v medzinárodných organizáciách, ktorých cieľom je zaisťovanie spoľahlivosti prevádzky jadrových elektrární a zvyšovanie ich jadrovej bezpečnosti s cieľom ochrany verejnosti a životného prostredia pred nepriaznivými účinkami ionizujúceho žiarenia. Dôležité boli hlavne aktivity súvisiace s výkonom slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.