Administratívny postup pri poskytovaní dotácií sa má zjednodušiť

Foto: TASR/AP

Prievidza 25. mája (TASR) - Jednoduchší administratívny postup pri poskytovaní a žiadostiach o dotácie z rozpočtu mesta má podľa prievidzskej radnice priniesť aktualizované všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o poskytovaní dotácií. Doplnok k miestnej norme odobrili prievidzskí mestskí poslanci na svojom ostatnom rokovaní.

VZN má po novom zapracované i podmienky v súvislosti s projektom participatívneho rozpočtu, ktorý zaviedla samospráva tento rok. "Na realizáciu niektorých aktivít, ktoré navrhla priamo verejnosť, je najefektívnejšie poskytnúť dotáciu z rozpočtu mesta. Práve doplnením VZN o dotáciách sa zjednodušuje administratívny postup pri ich poskytovaní," uviedol hovorca mesta Michal Ďureje. Dôvodom je podľa neho najmä to, že nie je potrebné duplikovať získanie informácií o zámere zo žiadosti o dotáciu, pretože tieto boli tvorené na stretnutiach participatívnych komunít a sú detailne popísané vo finálnych verziách predložených projektových dokumentácií.

"Podľa schválených zmien VZN prijímateľ dotácie na projekty, ktoré sa budú realizovať v rámci participatívneho rozpočtu, nebude musieť predkladať žiadosť o dotáciu. Tieto financie bude schvaľovať primátor mesta na základe výsledkov verejného hlasovania a verejného zvažovania," vysvetlil hovorca.

V zmenách VZN mesto upravilo aj niektoré ďalšie ustanovenia podľa skúseností pri jeho aplikácii. Ide najmä o odstránenie duplicity pri formulároch a niektorých prílohách k VZN. Po novom budú žiadatelia o dotáciu túto agendu realizovať len raz.

"Častým problémom v procese posudzovania žiadostí o dotácie bolo aj to, že ju mesto nemohlo poskytnúť, ak žiadateľ riadne nevyúčtoval predchádzajúcu. Ak napríklad mesto dalo dotáciu športovému klubu na celoročnú činnosť, bola obmedzená možnosť podporiť počas roka jeho mimoriadnu a neočakávanú aktivitu ako účasť na turnaji," priblížil Ďureje. Schválené zmeny podľa neho zjednodušili tento systém a poskytnutie následnej dotácie bude podmienené len riadnym vyúčtovaním tej, ktorú mesto poskytlo v predchádzajúcom roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.