Desaťtisíce Fínov sa v Helsinkách rozlúčili so zosnulým exprezidentom

Tellervo Koivistová, manželka zosnulého bývalého fínskeho prezidenta Mauna Koivistu, stojí vedľa truhly s jeho pozostatkami počas pohrebu 25. mája 2017 v Helsinkách. Foto: TASR/AP

Helsinki 25. mája (TASR) - Desaťtisíce Fínov sa zhromaždili v centre Helsínk, aby vzdali úctu zosnulému exprezidentovi Maunovi Koivistovi, ktorého rakvu previezli dnes z helsinskej Katedrály evanjelickej cirkvi na hlavný mestský cintorín. Informovala o tom agentúra AP.

Bývalého fínskeho prezidenta, ktorý v mladosti bojoval počas druhej svetovej vojne proti Sovietskemu zväzu, pochovali dnes so všetkými vojenskými poctami. Koivisto v posledných rokoch života trpel Alzheimerovou chorobou. Zomrel 12. mája vo veku 93 rokov.

Koivisto sa narodil v roku 1923 v rodine tesára. V roku 1982 sa stal deviatym prezidentom Fínska. Tento post zastával dve funkčné obdobia, a síce do roku 1994. Fínsko viedol počas rozpadu susedného Sovietskeho zväzu a následnej domácej hospodárskej recesie. Krajina ešte za jeho pôsobenia podala v roku 1992 žiadosť o členstvo v EÚ, ktorej členom sa stala v roku 1995.

Na Koivistovom štátnom pohrebe sa zúčastnilo približne 500 pozvaných hostí. Pohrebný sprievod v centre Helsínk sledovalo na vlastné oči podľa odhadov polície viac ako 30.000 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.