V blízkosti ľudí hniezdi veľké množstvo vtákov, potrebujú pokoj

Na snímke stehlíky čížavé a glezg hrubozobý (vľavo) pri kŕmidle. V Prievidzi 6. februára 2016. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Bratislava 25. mája (TASR) - V blízkosti ľudí hniezdi veľké množstvo vtáčích druhov. Najznámejšími sú drozdy, straky, hrdličky, sýkorky, dážďovníky, pomerne často ide o myšiarku ušatú či sokola myšiara. "Najmä od apríla do júna sa nám ozývajú ľudia, pretože počujú pískanie sovích mláďat, zahniezdil u nich sokol, alebo sa k nim zatúlalo mláďa," hovorí Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Ornitológovia vtedy dotknutých prosia o zhovievavosť a trpezlivosť, kým sovy či sokoly odchovajú svoje mláďatá a tieto už budú schopné samostatne lietať. "Tiež upozorňujeme, aby ľudia neodnášali mláďatká z miesta nálezu, ale vždy kontaktovali odborníka. Všetky informácie sme zhrnuli na adrese www.dravce.sk. Teší nás čoraz väčší počet ľudí, ktorí si počínajú zodpovedne," povedala Deutschová.

Pre verejnosť je tiež pripravená súťaž venovaná sokolovi myšiarovi. Prostredníctvom formulára na spomínanom webe je potrebné do 20. júna nahlásiť jeho hniezdenie. "Každého, kto poskytne relevantný údaj, zaradíme do žrebovania o poukážky do kníhkupectva. Verejnosť sa tak zapojí do monitoringu početnosti druhu v rámci intravilánov, čo sú pre nás cenné informácie, hniezda priebežne dopĺňame do online mapy," uviedla Deutschová

Vďaka dobrej dostupnosti môžu ornitológovia mladé sokolíky bez problémov označiť krúžkami. "Spolupráca s verejnosťou prináša zaujímavé poznatky z takzvaných spätných hlásení, keď zistíme obsadenie lokality rovnakým sokolom, prípadne zistíme, kde sa zapáčilo mláďaťu z predchádzajúcich rokov," doplnil dlhoročný krúžkovateľ Roman Slobodník.

Okrem toho, že operence nechajú ľudia bez vyrušovania hniezdiť na mieste, ktoré si vybrali, môžu prispieť k zvýšeniu pestrosti druhov aj inak. Pomocou pre vtáctvo je hniezdna búdka a v horúcich dňoch čisté napájadlo. K zvyšovaniu rozmanitosti druhov prispeje i ponechanie časti záhrady bez kosenia, výsadba a udržiavanie ovocných stromov či využívanie prírodných postupov na ochranu pred škodcami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.