Bangladéš: Spred budovy najvyššieho súdu odstránili sochu Justície

Spred komplexu najvyššieho súdu v bangladéšskom hlavnom meste Dháka odstránili sochu Justície. Foto: TASR/AP

Dháka 26. mája (TASR) - Spred komplexu najvyššieho súdu v bangladéšskom hlavnom meste Dháka odstránili dnes sochu Justície, starorímskej bohyne spravodlivosti. K opatreniu došlo po protestoch tamojšej komunity islamistov, informoval denník The Express Tribune.

Socha ženskej postavy so zaviazanými očami držiacej v rukách váhy a meč bola pritom inštalovaná iba pred necelým polrokom. Náboženskí radikáli tvrdia, že predstavuje "neislamský" prvok a zraňuje náboženské city moslimov. Za jej odstránenie sa konali v Dháke masové protesty.

Bangladéšska premiérka Hasína Vadžídová tento krok odobrila, sekulárne skupiny však boli proti. Robotníci sochu začali demontovať o polnoci miestneho času za použitia žeriavu. Jedným z argumentov islamistov bolo aj to, že táto "kontroverzná" socha mala blízko k modlárstvu.

Postava Justície bola odetá v sárí, indickom ženskom odeve, namiesto antickej tógy. Autor sochy Mrinal Hák uviedol, že jej odstránenie je preňho šokujúce. "Cítim sa hrozne, je to nespravodlivé. Prirovnávam to k strate svojej vlastnej matky," povedal uznávaný sochár pre agentúru AP.

Podľa analytikov ide o znak narastajúceho napätia medzi islamskými konzervatívcami a liberálnymi hodnotami v Bangladéši. Krajina so 160 miliónmi obyvateľov má síce sekulárne zákony, ale radikálny islam je tu na vzostupe.

Počas uplynulých rokov sa cieľom útokov, ako aj vrážd stali desiatky miestnych ateistov, liberálnych spisovateľov, blogerov, publicistov, členov menšinových komunít a cudzincov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.