Rotenstein sa presťahoval na Záhorie, víta rytierov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dano Veselský

Holíč 27. mája (TASR) – V areáli zámku v Holíči víta počas tohto víkendu milovníkov histórie festival Rotenstein. Po štyroch ročníkoch sa presťahoval z Červeného Kameňa na Záhorie, kde ponúka okrem tradičného programu aj viacero nových aktivít. Jeho organizátorom je i naďalej trnavská agentúra Hector, ktorej sa podarilo využiť areál bývalého letného sídla Habsburgovcov v plnej miere.

"Nové miesto nám prinieslo nové možnosti. Oproti predchádzajúcim rokom môžeme ponúknuť napríklad člnkovanie v zámockej priekope," povedal pre TASR Bystrík Holeček z Hectora, ktorý zastrešuje žoldnierov a šermiarov z Trnavy. Okrem nich vystupujú na Rotensteine aj ďalšie skupiny zo Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska, spolu 250 účinkujúcich. Holečka teší, že holíčsky zámok umožnil svojou rozlohou pozvať na hosťovanie aj lukostrelcov v Maďarska, čo nebolo v prípade Červeného Kameňa možné. Festival, ktorého názov sa priamo viazal na známy hrad kúsok od Trnavy a Bratislavy, si ponechal svoje pomenovanie aj po presťahovaní do Holíča.

Hlavnou témou najväčšieho slovenského festivalu histórie a rytierstva sú podľa Holečka kone. Rytiersky turnaj sa bude konať v nedeľu 28. mája na kolbisku. "Stretnú sa najlepší z najlepších a o divácku priazeň zabojujú v neľútostných rytierskych súbojoch," povedal. Okrem toho sa v šermiarni uskutočnia workshopy - kaukliarsky, tanečný, šermiarsky, prezentácia palných zbraní či inkvizičný súd. Tržnica má program pre deti a hudobné vystúpenia. Chýbať nebudú počas celého trvania festivalu dobové kulinárske lahôdky.

K presťahovaniu podujatia na Záhorie Holeček uviedol, že na začiatku bolo vytypovaných 50 lokalít na celom Slovensku. "Pri zužovaní výberu hralo rolu množstvo faktorov, od dostatku parkovacích miest, cez dostupnosť až po genius loci samotných priestorov. V neposlednom rade sme chceli lepší priestor, ako sme mali na Červenom Kameni. Taký, ktorý Rotensteinu dáva možnosť rásť. Našli sme ho na vodnom zámku v Holíči,“ dodal Holeček.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.