OĽaNO-NOVA navrhuje daňový bonus odstupňovať podľa počtu detí

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 29. mája (TASR) - Daňový bonus na Slovensku by mal byť odstupňovaný, teda mal by závisieť od počtu detí. Navrhujú to opozičné poslankyne hnutia OĽaNO- NOVA Erika Jurinová a Anna Verešová. Návrh novely zákona o dani z príjmov predkladajú na júnovú schôdzu parlamentu.

Ako podotkli, v súčasnosti je toto daňové zvýhodnenie rovnaké na každé dieťa, a to v sume 21,41 eura mesačne. Ich návrh na progresívny daňový bonus by v praxi vyzeral tak, že ak by v roku 2018 bola výška životného minima rovnaká ako v roku 2017, daňovník by si mohol uplatniť daňový bonus vo výške 21,41 eura na prvé dieťa, 42,82 eura na druhé dieťa a 64,23 eura na tretie a každé ďalšie dieťa mesačne. Podľa poslankýň by prispel k zlepšeniu demografického vývoja na Slovensku. "Obyvateľstvo na Slovensku starne, rodí sa málo detí. V časoch, kedy má Slovenská republika jeden z najnižších populačných rastov v Európe, má vláda povinnosť vytvoriť také nástroje, ktoré pomôžu mladým rodinám v rozhodovaní o prijatí ďalšieho dieťaťa do rodiny. Tento cieľ by mal patriť medzi strategické spoločenské ciele," skonštatovala na dnešnej tlačovej konferencii poslankyňa Anna Verešová.

Takéto opatrenia by sa podľa nej mali prijímať najmä v súčasnosti, keď je lepší výber daní, hospodársky rast a najnižší deficit v histórii Slovenskej republiky. "Kedy, ak nie teraz má štát prichádzať s daňovými a odvodovými úľavami, z ktorých budú mať úžitok zamestnaní rodičia, teda rodiny s deťmi," podotkla Verešová.

Prijímanie opatrení v prospech rodín je podľa poslankyne Eriky Jurinovej nevyhnutným predpokladom pre dlhodobejšie a zásadnejšie zvýšenie pôrodnosti. Zároveň je presvedčená, že na Slovensku chýba koncept politiky na podporu rodín. Podľa Jurinovej sú pritom aj v okolitých krajinách podmienky daňového zvýhodnenia nastavené progresívne. "Viaceré európske krajiny už prijali opatrenia na zvrátenie nepriaznivého populačného vývoja. Ide nám o podporu rodičov," dodala Jurinová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.