ZMOS pripraví analýzu lokálnej ekonomiky

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 30. mája (TASR) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) chce v druhej polovici tohto roka pripraviť analýzu súčasnej lokálnej hospodárskej politiky. Zistenia a výstupy by mali poukázať na potenciál a možnosti rozvoja regionálnej ekonomiky.

"ZMOS sa do konca novembra tohto roku bude venovať aktivitám, ktoré majú zmapovať situáciu v štruktúre hospodárstva, v ktorom pôsobia komunálne podniky, teda obchodné spoločnosti s majetkovou účasťou samospráv," informoval hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák, pričom poukázal na to, že súčasťou analýzy bude aj oblasť legislatívnych nástrojov pre podporu regiónov.

Štúdia sa zameria i na možnosti spolupráce samospráv pri zabezpečovaní verejnoprospešných činností prostredníctvom komunálnych podnikov. Kaliňák v tejto súvislosti poukázal na to, že hoci sú komunálne podniky považované za klasické firmy, orientujú sa výlučne na zabezpečovanie verejných služieb. "Ich ekonomické ukazovatele je preto potrebné hodnotiť aj z hľadiska obslužnosti územia, rozsahu poskytovaných služieb a prostredníctvom tvorby a udržiavania pracovných miest," upozornil Kaliňák.

Zámery pripravovanej analýzy vychádzajú aj z priorít, ktoré boli sformulované na májovom sneme ZMOS-u v Bratislave. "Týkajú sa aj financovania a modernizácie miestnej územnej samosprávy. Z tohto dôvodu budeme v tejto analytickej aktivite formulovať aj možnosti podpory tzv. sociálneho podnikania, ktoré je v rukách miest a obcí prostredníctvom ich komunálnych podnikov,“ priblížil avizovaný zámer výkonný podpredseda ZMOS-u Jozef Turčány.

ZMOS od výsledkov analýzy očakáva zadefinovanie oblastí na podporu komunálneho podnikania, pričom poznatky využije v aktívnej účasti na príprave koncepcie mestského rozvoja Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.