Vo Francúzsku prijali prvého z prenasledovaných gejov v Čečensku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž 31. mája (TASR) - Do Francúzska pricestoval tento týždeň prvý utečenec z radov čečenských homosexuálov. Informoval o tom prezident združenia SOS Homophobie Joël Deumier.

Deumier vo vysielaní rozhlasovej stanice FranceInfo povedal, že čečenský gej pricestoval do Francúzska tento pondelok - v deň, keď sa uskutočnilo aj prijatie ruského prezidenta Vladimira Putina v zámku Versailles, kde sa stretol s novým francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Podľa Deumiera by vo Francúzsku v dohľadnom čase mali prijať ďalších utečencov z komunity čečenských gejov. "Bude to pokračovať," uviedol.

Macron na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila po rokovaní s Putinom, na otázku ohľadom údajného prenasledovania komunity LGBT v Čečensku odpovedal, že ruský prezident sľúbil "pravdu o aktivitách miestnych (čečenských) úradov".

Ruské noviny Novaja Gazeta v apríli priniesli informácie, podľa ktorých čečenská polícia väznila a mučila miestnych gejov. Niekoľkí z nich túto brutalitu neprežili. Čečenské úrady odmietli už samotnú existenciu homosexuálov v republike. Ruské úrady nariadili prešetrenie vznesených podozrení, ktoré však podľa spomínaného denníka čečenskí predstavitelia sabotujú.

Daumier vo vysielaní FranceInfo kritizoval Putina, ktorý nepravdivo tvrdí, že nariadil vyšetrovanie a deklaroval tiež, že v Čečensku nedochádza k prenasledovaniu ani zločinom na homosexuáloch.

"Nie je to pravda! My nemôžeme akceptovať negatívne vyjadrenia Ruska voči homosexuálom," zdôraznil Daumier, ktorého organizácia sa francúzskym úradom zaručila, že spomínaný čečenský gej čelil vo svojej vlasti prenasledovaniu.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov v reakcii na kritiku pozval v utorok Macrona a nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú na návštevu tejto juhoruskej republiky, aby si osobne preverili, či sú pravdivé správy o mučení a zabíjaní tamojších gejov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.