Zomrel uznávaný český dirigent Jiří Bělohlávek

Ilustračné foto Foto: TASR

Praha 1. júna (TASR) - Po dlhej a ťažkej chorobe zomrel v noci nadnes vo veku 71 rokov svetovo uznávaný český dirigent Jiří Bělohlávek. Informoval o tom portál Lidovky.cz. TASR prináša jeho profil.

Jiří Bělohlávek sa narodil 24. februára 1946 v Prahe. Počas štúdia na Pražskom konzervatóriu a neskôr na Akadémii múzických umení (AMU) v Prahe sa začal naplno venovať dirigovaniu. V roku 1971 sa stal v Berlíne finalistom prestížnej dirigentskej súťaže Herberta von Karajana.

Prvý profesionálny angažmán získal v Štátnej filharmónii Brno, ako 31-ročný sa stal šéfdirigentom Symfonického orchestra hlavného mesta Prahy FOK (Film–Opera–Koncert). Trinásť rokov pôsobil za dirigentským pultom hudobného telesa Komorný orchester pražských symfonikov, od roku 1981 dirigoval Českú filharmóniu (ČF), kde dva roky zastával aj post umeleckého šéfa. V roku 1994 založil Pražskú komornú filharmóniu (v súčasnosti PKF - Prague-Philharmonia), s ktorou ako šéfdirigent uvádzal a nahrával poklady českej komornej hudby. V sezóne 2003/2004 pôsobil v Bratislave ako umelecký riaditeľ Slovenskej filharmónie, spoluprácu ukončil po konflikte s Ministerstvom kultúry SR.

Počas bohatej kariéry vystupoval s poprednými svetovými telesami v Európe, Spojených štátoch amerických i v Japonsku. V roku 1995 sa Jiří Bělohlávek stal hlavným hosťujúcim dirigentom Symfonického orchestra BBC v Londýne a v roku 2006 bol menovaný na post šéfdirigenta.

V roku 2012 prijal post hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Českej filharmónie. Začiatkom januára 2017 podpísal s ČF zmluvu na ďalších šesť rokov. Vo funkcii tak mal zotrvať do sezóny 2021/2022.

Bělohlávkova široká a rôznorodá diskografia zahŕňa i 16 titulov s českou hudbou vyznamenaných prestížnou francúzskou cenou Diapason d'Or. V roku 2012 mu britská kráľovná Alžbeta II. udelila Rad Britského impéria. Vlani 22. februára dostal od Akadémie múzických umení v Prahe čestný doktorát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.