Moslimskí vodcovia odobrili návrat veriacich do Vznešenej svätyne

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Jeruzalem 27. júla (TASR) - Moslimskí lídri v Jeruzaleme vyzvali dnes veriacich, aby sa vrátili na modlitby do mešity al-Aksá na Chrámovej hore, moslimami nazývanej Vznešená svätyňa. Oznámil to dnes na tlačovej konferencii Abdal Azím Salhab, predseda islamskej náboženskej nadácie, ktorý dohliada na moslimské posvätné miesta v Jeruzaleme.

Výzva na návrat prišla po tom, ako Izrael odstránil všetky bezpečnostné zariadenia umiestnené pri vstupoch do tohto posvätného miesta spoločne zdieľaného židmi i moslimami.

"Odstránené boli všetky prekážky pred vstupmi, čo je víťazstvo nášho ľudu," povedal Salhab. Veriaci sa môžu na popoludňajšie modlitby vrátiť do mešity, citovala ho agentúra DPA.

Na návrat moslimov do Vznešenej svätyne vyzval aj palestínsky vodca Mahmúd Abbás s tým, že rozhodnutie náboženských lídrov prijíma. Upozornil však, že dohoda o obnovení normálnych vzťahov s Izraelom dosiaľ nepadla.

Ako uviedla agentúra AP, moslimskí lídri dnes ráno avizovali skorý návrat do sporného posvätného komplexu.

Moslimskí vodcovia sa zišli po tom, ako dnes Izrael odstránil kovový mostík vedúci k jednej zo vstupných brán na Chrámovej hore, i nedávno nainštalované zábrany. Detektory kovov boli odstránené už v utorok.

Tisícky Palestínčanov sa dosiaľ na želanie náboženských lídrov modlili v uliciach v okolí Vznešenej svätyne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.