S. Mnuchin: Janet Yellenová sa ešte nerozhodla, či zotrvá v rade Fedu

Na archívnej snímke z 20. septembra 2017 šéfka americkej centrálnej banky Janet Yellenová reční počas tlačovej konferencie vo Washingtone. Súčasná šéfka americkej centrálnej banky Janet Yellenová sa ešte nerozhodla, či zostane v Rade guvernérov aj potom, ako sa skončí jej funkčné obdobie prezidentky Federálneho rezervného systému (Fed) vo februári budúceho roka. Foto: TASR/AP

Washington 9. novembra (TASR) - Súčasná šéfka americkej centrálnej banky Janet Yellenová sa ešte nerozhodla, či zostane v Rade guvernérov aj potom, ako sa skončí jej funkčné obdobie prezidentky Federálneho rezervného systému (Fed) vo februári budúceho roka. Povedal to tento týždeň americký minister financií Steven Mnuchin, pričom dodal, že vláda zatiaľ pracuje na obsadzovaní ďalších uvoľnených miest.

Momentálne sú v Rade guvernérov Fedu neobsadené tri miesta. V prípade odchodu Yellenovej bude potrebné obsadiť ešte štvrté miesto v 7-člennej rade. Ak zotrvá, jej mandát trvá minimálne do roku 2024.

V tejto súvislosti Mnuchin pre Bloomberg TV uviedol, že po najnovšom rozhovore s Yellenovou nadobudol dojem, že čo sa týka jej budúcnosti vo vedení Fedu, zatiaľ ešte konečné rozhodnutie neurobila. Otázky okolo jej zotrvania vyplynuli z faktu, že minulý týždeň americký prezident Donald Trump za nového šéfa Fedu vybral člena Rady guvernérov Jeroma Powella. Trumpovo rozhodnutie nenominovať Yellenovú na druhé funkčné obdobie znamená, že prvá žena v najvyššej funkcii Fedu sa zároveň stane prvým šéfom banky od skončenia druhej svetovej vojny, ktorý po skončení prvého funkčného obdobia nedostal možnosť v tejto funkcii pokračovať ďalšie štyri roky.

Ak sa napriek tejto situácii rozhodne v rade Fedu zotrvať, bude iba druhým bývalým prezidentom banky, ktorý tak urobí. Prvým bol Marriner Eccles. Ten pôsobil v Rade guvernérov Fedu ešte tri roky potom, ako ho vtedajší prezident USA Harry Truman v roku 1948 nenominoval na druhé funkčné obdobie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.