Zatvorenie obchodov cez sviatky nemalo na predaj potravín žiadny vplyv

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 11. novembra (TASR) - Na predaj potravín nemalo zatvorenie obchodov počas sviatkov žiaden vplyv. Uviedol to tento týždeň prezident Zväzu obchodu (ZO) SR Martin Katriak.

"Pravda je tá, že pokiaľ ide o predaj potravín, tak tam nie je žiaden vplyv," zdôraznil Katriak s tým, že sa zoznámil so všetkými údajmi za júl, august a september. Obchody, ktoré predávajú bielu techniku, však podľa neho išli s obratom dolu zhruba o jedno - dve percentá.

Analýzy pritom podľa zväzu hovoria, že približne 60 % ľudí prijalo zatvorenie obchodov počas sviatkov a nemá s tým problém. Ďalších zhruba 30 až 35 % by bolo rado, keby boli obchody otvorené a zvyšku je to jedno.

Čo sa týka prípadného zatvorenia obchodov aj počas nedieľ, podľa ZO SR treba najprv urobiť poriadne analýzy vplyvu zatvorenia obchodov na potravinársky či priemyselný tovar. "Potom sa k tomu budeme vyjadrovať," uviedol.

Zatvorenie obchodov počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja, teda celkovo 15,5 dňa v roku, priniesla novela Zákonníka práce, ktorá platí od júna tohto roku. Zamestnávatelia počas týchto dní nemôžu zamestnancom nariadiť a ani s nimi dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi a s tým súvisiace práce.

Výnimkou sú ale napríklad čerpacie stanice či predajne na letiskách a staniciach, tiež lekárne alebo predajne suvenírov. Zákaz sa pritom vzťahuje len na predaj tovaru, otvorené tak môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad kadernícke a kozmetické salóny či požičovne.

Obchody sú tak zo zákona zatvorené 1. januára, 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu, Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra po 12. hodine, 25. decembra a 26. decembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.