ANALÝZA: V decembri rastú výdavky domácností

Ilustračná snímka Foto: TASR/Maroš Černý

Bratislava 14. novembra (TASR) - Blížia sa Vianoce a december býva spravidla obdobím, kedy väčšina Slovákov zažíva nákupnú horúčku. V obchodoch s potravinami stúpa počet zákazníkov platiacich platobnou kartou o vyše desatinu a na čerpacích staniciach o takmer 7 %. Ukázala to analýza Poštovej banky.

Kým počas bežného mesiaca minie v priemere jeden klient kartou na nákup potravín takmer 95 eur (94,79 eura), v decembri je to o vyše štvrtinu viac, vyše 119 eur (119,01 eura).

Najvyššie sumy na potraviny dávajú v decembri ľudia v strednom veku 40 až 49 rokov a ľudia z Bratislavského kraja (obe kategórie takmer 140 eur). Najväčší nárast výdavkov v decembri oproti bežnému mesiacu pociťujú ľudia vo veku 50 až 59 rokov (nárast o takmer 29 %) a ľudia z Prešovského kraja (nárast o vyše 28 %).

Rušno je aj na čerpacích staniciach. Na benzínkach nechá v priemere jeden klient v decembri takmer 56 eur (55,85 eura), čo je o vyše 3 % viac, ako je priemer od januára do novembra.

December vytiahne do obchodov a do ulíc viac ľudí ako bežný mesiac. "Počet klientov, ktorí v decembri zaplatia kartou nákup v potravinách, je vyšší takmer o 12 % (+11,6 %), než je priemer zvyšku roka. Na čerpacích staniciach zaznamenávame nárast počtu platiacich klientov o takmer 7 % (+6,8 %)," tvrdí hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.