M. Rajoy: Vyhliadky ekonomiky závisia od vývoja v Katalánska

Španielsky premiér Mariano Rajoy. Foto: FOTO TASR/AP

Madrid 14. novembra (TASR) - Prognóza rastu španielskej ekonomiky pre budúci rok sa môže výrazne zvýšiť, ak sa situácia v Katalánsku vráti po decembrových miestnych voľbách do normálu, uviedol premiér Mariano Rajoy.

Očakávania týkajúce sa expanzie hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2018 stúpajú, ale vláda znížila svoju predpoveď z 2,6 % na 2,3 %. Ako dôvod uviedla nestabilitu prosperujúceho Katalánska, kde sa miestni separatisti usilujú o nezávislosť regiónu od Španielska. To vystrašilo firmy rovnako ako turistov.

Rajoy v utorok v rozhovore pre rozhlasovú stanicu COPE povedal, že prognóza rastu španielskej ekonomiky sa môže po návrate stability zvýšiť na 2,8 % alebo dokonca až na 3 %.

Rajoy dodal, že nemá žiaden dôkaz o údajných snahách ruskej vlády o zasahovanie do katalánskej politiky prostredníctvom internetu. Avšak bolo zistené, že až 55 % účtov na sociálnych sieťach rozširujúcich falošné správy pochádzalo z Ruska a 30 % z Venezuely. "Z toho je zrejmé, že existujú ľudia, ktorí majú záujem, aby sa veci v Európe nevyvíjali dobre."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.