L. Žitňanská: Otvárajú sa nožnice medzi políciou a justičnou strážou

Na archívnej snímke zľava podpredsedníčka vlády SR a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák počas rokovania. Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 14. novembra (TASR) - Nožnice medzi príslušníkmi polície a Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) sa otvárajú. Na pôde Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR to v utorok vyhlásila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá poslancom predstavila návrh rozpočtu jej rezortu na rok 2018. Koaliční členovia výboru návrh odobrili.

Podľa jej slov minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) podpísal dvojpercentné navýšenie miezd pre policajtov. "Ja mám tento návrh odborárov tiež, ale nemám na to interné zdroje, aby som to vedela vykryť z rozpočtu kapitoly. Ministerstvo vnútra tieto zdroje malo. Toto je vec, o ktorej sa v priebehu roku 2018 budeme musieť rozprávať. Keby sa dlhodobo začali roztvárať nožnice medzi Policajným zborom a ZVJS, boli by sme ešte menej atraktívni. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) o tom vie a určite to bude veľká téma do diskusie," povedala.

Člen výboru Peter Kresák (Most-Híd) upozornil, že v ZVJS je akútny nedostatok pracovníkov. "Mzdové ohodnotenia sú veľmi nízke, nechcú tam ísť pracovať napr. lekári, lebo ich nevedia adekvátne ohodnotiť. Bude sa situácia meniť k lepšiemu?" pýtal sa.

Žitňanská uznala, že MS má problém s obsadzovaním voľných miest v ZVJS. "Ako klesá nezamestnanosť, atraktivita práce v ZVJS klesá. Čím je v danej lokalite nižšia nezamestnanosť, o to väčší problém to je. Reagujeme na to, máme vyčlenených v rámci priorít 1,5 milióna eur práve na príplatky pre lekárov, ktorí pracujú vo väzenských zariadeniach," vysvetlila. MS má tiež vyčlenených 2,5 milióna eur na príspevok na bývanie pre príslušníkov ZVJS. Celkovo ide o 4093 ľudí.

Alojz Baránik (SaS) chcel vedieť, či sa Žitňanská nechystá napadnúť zmluvu o nákupe a zavedení systému elektronických náramkov pre odsúdených, ktorý bol podľa jeho slov predražený. "Vyhodnotila som to tak, že súdiť sa o platnosť zmluvy by nebolo pre štát v tomto prípade dobré, lebo systém je nasadený a používa sa. Nemôžem si dovoliť spochybniť zabezpečovanie jeho prevádzky. Keby sme aj boli v tomto konaní úspešní, treba si uvedomiť dôsledky, a to, že musela by som vrátiť zariadenie a nemala by som istotu, že dostaneme naspäť všetky peniaze," reagovala Žitňanská.

Ministerka tiež upozornila, že tento projekt už kontroloval Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý vyčítal isté nedostatky a dal odporúčania, ako ďalej pracovať. "My sme k tomu pristúpili tak, aby sme si mohli do budúcnosti zobrať poučenie. Problém vznikol už na začiatku po jeho zadaní. Keď som prevzala rezort, bol už zaplatený. Ja som riešila, aby sa správa a údržba systému dostala do mantinelov efektívnosti. Ročnú platbu sme znížili o tretinu," dodala.

Navrhovaný rozpočet pre ministerstvo spravodlivosti (MS) pre rok 2018 podľa Žitňanskej nepokrýva všetky priority rezortu, na štandardný chod ministerstva by však mal postačovať. Šéfka rezortu tento rok ohlásila dva zámery na riešenie priestorovej situácie bratislavských súdov a tiež ministerstva spravodlivosti a Najvyššieho súdu. Do budúcoročného rozpočtu sa nedostal ani jeden zámer. Žitňanská vysvetlila, že na riešenie otázky sídla ministerstva sú prostriedky výhľadovo vyčlenené v rozpočte na rok 2019.

V rozpočte jej rezortu je na rok 2018 vyčlenených 400 miliónov eur, výdavky by sa mali medziročne zvýšiť o 9,06 milióna eur (2,32 percenta). Polovica z navrhovaného rozpočtu je vyčlenená na súdnictvo, 164 miliónov eur na väzenstvo. Rozpočet samotného ministerstva je na úrovni 14,4 milióna eur, zvyšných 20 miliónov eur je nasmerovaných do medzirezortných programov. Rast rozpočtu zapríčinili najmä osobné výdavky, celkovo stúpajú o 6,27 percenta. Je tu premietnutá valorizácia platov z roku 2017 a dopočet zákonných náležitostí sudcov.

Celkové kapitálové výdavky sú pre rok 2018 rozpočtované na 8,73 milióna eur, čo predstavuje medziročný pokles o 58,8 percenta. Spôsobil ho fakt, že tento rok boli jednorazovo poskytnuté kapitálové výdavky na rekonštrukciu ústavov väzenstva a na súdnu reformu, ktorá sa uvádzala do praxe. V budúcom roku pôjdu kapitálové výdavky opäť do rekonštrukcie ústavov, pokračovať budú aj investičné akcie v oblasti súdnictva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.