Saipova usvedčili z vraždy, jeho útok na Manhattane neprežilo 8 ľudí

Na archívnej snímke dodávka, ktorá zrážala ľudí na Manhattane. Foto: Paul Martinka

New York 22. novembra (TASR) - Prisťahovalec uzbeckého pôvodu, ktorému je pripisovaný teroristický útok vozidlom v newyorskej štvrti Manhattan z 31. októbra tohto roku, bol obvinený z osemnásobnej vraždy a 12-násobného pokusu o vraždu. Sayfullo Saipov (29) sa má zodpovedať okrem iného aj z pokusu o poskytnutie materiálnej podpory teroristickej organizácii Islamský štát (IS), oznámilo americké ministerstvo spravodlivosti, ktorého vyhlásenie priniesla v stredu agentúra DPA.

"Tak ako mnohí teroristi pred ním, aj Saipov bude teraz čeliť spravodlivosti na americkom súde," uviedol newyorský federálny prokurátor Joon H. Kim. "Očakávame, že odozva mesta New York na jeho údajný útok bude rýchla a dôrazná," dodal.

Federálna prokuratúra vzniesla voči Saipovovi už deň po útoku viacero obvinení vrátane podporovania terorizmu. Súd vtedy nariadil jeho vzatie do väzby. V prípade usvedčenia z uvedených činov hrozí Saipovovi trest doživotného väzenia.

Októbrový útok v okolí newyorského Svetového obchodného centra si vyžiadal osem obetí na životoch a 12 zranených. Páchateľ prenajatým autom vrážal do ľudí na cyklistickej ceste, až kým ho nezastavil náraz do školského autobusu. Po vystúpení z vozidla utekal s napodobneninami strelných zbraní, na čo ho zastavil výstrelmi privolaný policajt.

Medzi usmrtenými osobami sú šiesti cudzinci - piati Argentínčania a jedna Belgičanka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.