ZMOS: Väčšina samospráv realizuje zimnú údržbu vo vlastnej réžii

Na snímke odhŕňač odpratáva sneh, ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 23. novembra (TASR) – Väčšina slovenských miest a obcí vykonáva zimnú údržbu komunikácií a verejných priestranstiev vo vlastnej réžii. Podľa zistení Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) tak robí 78,6 percenta samospráv. Ďalších 11,8 percenta má na to mestskú firmu a 6,6 percenta využíva zmluvu s externou spoločnosťou, zvyšok samospráv zabezpečuje zimnú údržbu inou formou podľa vlastného uváženia.

Hovorca ZMOS Michal Kaliňák pripomína, že zimnú údržbu upravujú mestá a obce vo svojich všeobecne záväzných nariadeniach (VZN) týkajúcich sa zabezpečenia čistoty a poriadku. "VZN upravuje pojmy ako verejné priestranstvo, čistenie komunikácií, zjazdnosť a schodnosť komunikácií, zhŕňanie, pluhovanie, odvoz snehu zo zasnežených plôch, ale napríklad i používanie posypových materiálov,“ pripomenul Kaliňák poukazujúc na to, že niektoré samosprávy napríklad zakazujú používanie chemickej soli na cestách a chodníkoch v súvislosti s ochranou životného prostredia.

Z príslušného VZN vyplývajú povinnosti pre vlastníkov i správcov nehnuteľností a k nim patriacich chodníkov, ktoré je potrebné vyčistiť od snehu a ľadu. "Vlastník, nájomca, užívateľ alebo správca je povinný zbavovať chodníky snehu a poľadovice aj viackrát za deň, pri odstraňovaní a hromadení snehu je potrebné dbať na to, aby boli uvoľnené priechody pre chodcov, vjazdy a vstupy do budov, plochy potrebné na nakladanie a vykladanie tovaru, odvoz komunálneho odpadu a podobne,“ upozornil hovorca ZMOS-u.

Dodal, že vo VZN samosprávy určujú aj čas, do ktorého je potrebné chodníky očistiť od snehu alebo poľadovice, ktorá sa môže vytvoriť v nočných hodinách. 

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.