ROK 2017 V SR:Odvolali Plavčana, zatkli Ruska, vymenovali sudcov ÚS SR

V roku 2017 Slovensko riešilo aj tzv. Mečiarove amnestie, vysokú odmenu pre advokáta R. Bžána, voľby do VÚC, ale aj smutné tragédie policajného vrtuľníka či záchranárov. Foto: TASR

Bratislava 3. januára (TASR) - V roku 2017 Slovensko riešilo aj tzv. Mečiarove amnestie, vysokú odmenu pre advokáta R. Bžána, voľby do VÚC, ale aj smutné tragédie policajného vrtuľníka či záchranárov.

30. marca 2017 – Bratislavskí mestskí poslanci dnes schválili absolútny zákaz umiestnenia herní na celom území hlavného mesta. Herne sa tak už po vypršaní licencií nebudú môcť naďalej nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách pre obchod, kultúru či na verejnú zábavu.

5. apríla 2017 - Poslanci Národnej rady SR zrušili amnestie Vladimíra Mečiara z 3. marca a 7. júla 1998 a milosť exprezidenta SR Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Dosiahli to prijatím uznesenia, za ktoré hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných.

31. mája 2017 - Plénum Ústavného súdu SR potvrdilo, že amnestie udelené expremiérom Vladimírom Mečiarom a milosť udelená exprezidentom Michalom Kováčom svojmu synovi neplatia. Na neverejnom rokovaní bolo osem sudcov za, dvaja boli proti.

2. júna 2017 - Rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o tom, že zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara a milosti Michala Kováča svojmu synovi bolo v súlade s ústavou, vyšlo v Zbierke zákonov. Bola tak splnená posledná podmienka, aby verdikt ÚS SR začal platiť a príslušné orgány tak mohli začať konať.

10. augusta 2017 - Expremiéra Vladimíra Mečiara nebudú stíhať za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Podozrenie z trestného činu súviselo s amnestiami v roku 1998. Stíhaniu sa expremiér vyhne napriek tomu, že podľa ÚS SR svoje právomoci prekročil. Dôvodom je premlčanie prípadu. Polícia viacnásobného expremiéra vyšetrovala pre porušenie právomoci vzhľadom na udelenie amnestií súvisiacich s únosom syna prezidenta Michala Kováča a zmareného referenda.

4. mája 2017 - Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) na pôde parlamentu nečelil opozičnému pokusu o jeho zosadenie z funkcie. Za program mimoriadnej schôdze totiž zahlasovalo len 54 poslancov zo 131 prítomných. Opozícia chcela Danka odvolávať pre kauzu otvárania listov. Za program hlasovali prítomní poslanci SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina, ĽSNS a väčšina nezaradených zákonodarcov. Proti boli kluby Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd.

10. mája 2017 – Pri havárii policajného vrtuľníka (Bell 429) vo vojenskom priestore letiska v Prešove prišli o život dvaja príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), Radoslav Lacko a Peter Toďor.

17. mája 2017 – Ministerstvo obrany (MO) SR chce v nasledujúcich rokoch nakúpiť spolu 81 bojových obrnených vozidiel na podvozku 8x8 a 404 bojových obrnených vozidiel, respektíve viacúčelových taktických vozidiel na podvozku 4x4.

31. mája 2017 - Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka zvolili v americkom New Yorku za predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia (VZ) OSN zástupcovia členských štátov medzinárodnej organizácie.

11. septembra 2017 – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák zložil v New Yorku slávnostný sľub predsedu 72. Valného zhromaždenia (VZ) OSN.

7. augusta 2017 - Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) vypovedal koaličnú zmluvu. Zdôvodnil to absolútnou nevyhnutnosťou prenastavenia pravidiel v koalícii.

25. augusta 2017 – Koaliční lídri Robert Fico (Smer-SD), Béla Bugár (Most-Híd) a Andrej Danko (SNS) sa dohodli na príprave dodatku ku koaličnej zmluve.

17. augusta 2017 - Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) abdikoval. Na odchod z funkcie ho vyzval 16.8. premiér Robert Fico (Smer-SD), predseda SNS Andrej Danko to akceptoval. Rezort viedol do 31. augusta 2017 a od 1. septembra 2017 bola dočasne poverená vedením rezortu ministerka Gabriela Matečná (nominant SNS)

13. septembra 2017 – Prezident SR Andrej Kiska vymenoval za novú ministerku školstva, vedy, výskumu a športu a zároveň aj za členku vlády Martinu Lubyovú (nominant SNS).

30. septembra 2017 – Slovensko má ďalšieho blahoslaveného, je ním slovenský salezián, kňaz Titus Zeman. Obrad blahorečenia pri Kostole Svätej rodiny v Bratislave vykonal legát pápeža Františka, kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

18. októbra 2017
- Národná rada SR žiadala vládu, aby zaviazala ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú k predloženiu návrhu pravidiel, ktorými sa pre štátne orgány upravia transparentné zásady využívania právnych služieb advokátov zo strany štátu vrátane ich výberu a odmeňovania. Takéto uznesenie z dielne koalície bolo vyvrcholením mimoriadnej schôdze k odmene pre advokáta Radomíra Bžána.

10. novembra 2017 - Peniaze vyplatené štátom advokátovi Radomírovi Bžánovi polícia zaistila. Vyšetrovateľ po dohode s prokurátorom začal 9. novembra 2017 trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

18. októbra 2017 – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Mariána J. a Igora Š. Zvyšných troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil. Bývalému ministrovi výstavby Mariánovi J. súd uložil trest odňatia slobody v dĺžke trvania 12 rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov. Jeho nástupcovi na poste ministra Igorovi Š. trest odňatia slobody v dĺžke trvania deväť rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov.

23. októbra 2017 – Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali obvineného Pavla R. v súvislosti s vyšetrovaním trestného činu prípravy vraždy. V súvislosti s vyšetrovaním prípravy vraždy bolo vyšetrovateľom NAKA vznesené obvinenie štyrom osobám, pričom bola príslušníkmi NAKA zadržaná obvinená osoba Pavol R.. Vyšetrovanie bolo začaté na základe trestného oznámenia bývalého šéfa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka, ktorý si už za iné vraždy odpykáva doživotný trest. Okrem Pavla R. čelia obvineniu aj Miloš K., Róbert L. alias Kýbel a Mikuláš Č.

Pavol R. mal byť podozrivý z toho, že si mal v roku 1997 v podsvetí objednať vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej, ktorá potvrdila, že ju sledovali.

21. novembra 2017 – Krajský súd (KS) v Bratislave prepustil Pavla R. z väzby na slobodu pri konštatovaní dôvodov útekovej väzby, ktorú nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka.

4. novembra 2017 - V Slovenskej republike sa konali po prvý raz jednokolové voľby do vyšších územných celkov (VÚC). Predsedami krajov sa tak oficiálne stali Juraj Droba (Bratislavský kraj, 20,42 %), Jozef Viskupič (Trnavský kraj, 42,90 %), Jaroslav Baška (Trenčiansky kraj, 49,98 %), Milan Belica (Nitriansky kraj, 34,10 %), Erika Jurinová (Žilinský kraj, 43,67 %), Ján Lunter (Banskobystrický kraj, 48,53 %), Milan Majerský (Prešovský kraj, 40,36 %), Rastislav Trnka (Košický kraj, 37,8 %). Účasť za celé Slovensko bola 29,95 %.

21. novembra 2017 – Nemocnicu novej generácie v Michalovciach, ktorej výstavba trvala takmer tri roky, otvorili. Ide o prvú všeobecnú nemocnicu, ktorú postavili na Slovensku po takmer 30 rokoch.

14. decembra 2017 – Prezident SR Andrej Kiska menoval na návrh Národnej rady SR za ústavných sudcov Miroslava Ďuriša, Janu Laššákovú a Mojmíra Mamojku. ÚS SR bude po takmer troch rokoch opäť v kompletnom zložení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.