Turecko vydalo zatykače na 70 dôstojníkov údajne napojených na Gülena

Fethullah Gülen, archívna snímka Foto: fethullah-gulen.org

Ankara 4. januára (TASR) - Prokuratúra v tureckej provincii Konya vydala zatykače na 70 aktívnych alebo bývalých armádnych dôstojníkov, ktorí sú podozriví z napojenia na sieť pod vedením duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v americkom exile. Agentúra AP o tom vo štvrtok informovala s odvolaním sa na správu tureckej štátnej tlačovej služby Anadolu.

Vydané zatykače sa podľa nej týkajú 58 dôstojníkov, ktorí sú stále v aktívnej službe, zatiaľ čo zvyšných 12 bolo už dávnejšie prepustených z ozbrojených síl. Policajné operácie s cieľom zadržať tieto podozrivé osoby prebiehali v 27 tureckých provinciách.

Ankara označuje Gülena za organizátora neúspešného pokusu o vojenský prevrat v Turecku z júla 2016, čo však on sám popiera.

Po zmarení pokusu o prevrat bol v Turecku vyhlásený výnimočný stav a začali sa rozsiahle zákroky proti údajným pučistom. Približne 50.000 osôb bolo odvtedy zadržaných, zatiaľ čo vyše 110.000 prišlo o pracovné miesta v štátnych zložkách vrátane armády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.