Zomrel ruský avantgardný maliar Vladimir Jankilevskij

Vladimir Jankilevskij Foto: www.avantgarde-museum.com

Moskva 5. januára (TASR) - Vo veku 79 rokov zomrel ruský maliar Vladimir Jankilevskij, predstaviteľ sovietskeho nonkonformného umenia a priekopník moskovského konceptuálneho umenia. Informovala o tom v piatok agentúra TASS.

Jankilevskij sa narodil 15. februára 1938 v Moskve. Študoval na tamojšom Surikovovom inštitúte a na Polygrafickej vysokej škole. Jeho diela boli v roku 1962 prezentované na výstave abstraktného umenia venovanej 30. výročiu vzniku Zväzu umelcov ZSSR, na ktorej Nikita Chruščov ostro skritizoval umenie avantgardných autorov.

Jankilevskij niekoľko rokov nemal príležitosť vystavovať svoje diela. V roku 1990 odišiel z Ruska a striedavo žil v New Yorku a Paríži. Jeho diela sú zaradené v zbierkach viac než 30 múzeí a galérií po celom svete.

Jankilevskij patrí medzi umelcov tzv. druhej ruskej avantgardy, ktorá stála v opozícii k vtedajšiemu sovietskemu režimu. Hlavným krédom týchto umelcov - nonkonformistov - bolo uchovať si a obhájiť právo na umeleckú slobodu a nezávislosť i v ťažkých časoch občianskej neslobody a prenasledovania.

Ich diela sa pašovali zo ZSSR rôznymi ilegálnymi spôsobmi aj za železnú oponu. Ich zbierka je tak mimoriadne autentická nielen vzhľadom na umelecký vkus, ale i vyhranené antitotalitárne politické postoje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.