Nelichotivá kniha o 1. roku Trumpa v úrade príde do obchodov v piatok

Donald Trump skladá prísahu ako 45. prezident Spojených štátov amerických, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Washington 5. januára (TASR) - Prvé výtlačky kontroverznej novej knihy, ktorá zobrazuje amerického prezidenta Donalda Trumpa ako neinformovaného a nespôsobilého vykonávať úrad, sa dostanú na pulty obchodov už v piatok. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Trumpovi právnici pohrozili vydavateľovi Henrymu Holtovi podaním žaloby, ak túto knihu vydá, čo ho však neodradilo, ale naopak inšpirovalo k tomu, že ju vydá o štyri dni skôr oproti plánovanému termínu. "Po knihe je bezprecedentný dopyt," vysvetlilo vydavateľstvo.

Kniha spisovateľa a novinára Michaela Wolffa má názov "Fire and Fury: Inside the Trump White House" (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu).

Kniha sa už vďaka objednávkam dostala na prvé miesto v rebríčku predajnosti v internetovom obchode Amazon.

Podľa úryvkov, ktoré z knihy v stredu 3. januára zverejnili magazín New York a britský denník Guardian, Trumpova predvolebná kampaň v roku 2016 bola honbou za publicitou a jej účelom teda nebolo získať prezidentský úrad.

V knihe dostal značný priestor aj bývalý hlavný stratég Bieleho domu a niekdajší šéf Trumpovej predvolebnej kampane Stephen Bannon. Ten podľa zverejnených úryvkov označil za "vlastizradné" a "nevlastenecké" stretnutie, na ktorom sa v júni 2016 v newyorskom mrakodrape Trump Tower zišli Donald Trump mladší, zať terajšieho amerického prezidenta Jared Kushner a bývalý šéf Trumpovej kampane Paul Manafort s ruskou právničkou Nataľjou Veseľnickou.

Odvtedy, ako boli zverejnené niektoré úryvky z knihy, hlavní Bannonovi podporovatelia sa od neho začali dištancovať, napísal vo štvrtok denník New York Times.

Právnik Charles Harder vo štvrtok v mene amerického prezidenta v liste spisovateľovi i jeho vydavateľovi napísal, že výroky pripisované v knihe Bannonovi a ďalším osobám sú nactiutŕhaním.

Samotný Trump už v stredu kritizoval Bannona za jeho ostré vyjadrenia. "(Bannon) nemá so mnou alebo mojím prezidentským úradom nič spoločné... Keď bol prepustený, neprišiel len o prácu, ale aj o rozum," povedal americký prezident.

Trump takisto vo štvrtok večer na Twitteri uviedol, že Wolff napísal "vymyslenú knihu". Dodal, že "je plná klamstiev, prekrútených informácií a zdrojov, ktoré neexistujú".

Wolffova kniha s citlivými informáciami o Trumpovi je podľa agentúry AP založená na viac ako 200 rozhovoroch s poprednými členmi Trumpovej administratívy, ako i prezidentom samotným.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.