I. Macejková: Súčasný spôsob voľby ústavných sudcov je dostatočný

Na archívnej snímke Ivetta Macejková Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice 6. januára (TASR) – Ďalšie sprísnenie kritérií na voľbu ústavných sudcov podľa názoru predsedníčky Ústavného súdu (ÚS) SR Ivetty Macejkovej nie je potrebné. "Súčasný spôsob voľby sudcov Ústavného súdu považujem za dostatočný," uviedla pre TASR.

Macejková sa pritom stotožňuje s rozhodnutím I. senátu ÚS, podľa ktorého "samotná ústava predvída najprísnejšie podmienky menovania sudcov Ústavného súdu spomedzi ostatných verejných funkcií".

Za sudcu Ústavného súdu môže byť vymenovaný občan SR, ktorý je voliteľný do Národnej rady SR, dosiahol vek 40 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie a minimálnu dĺžku praxe v právnickom povolaní 15 rokov. Šéfka ÚS súhlasí aj s nálezom, v ktorom III. senát ÚS konštatoval, že ústavné kritériá výberu kandidátov na ústavných sudcov predložených Národnou radou "sú zo všetkých ústavných funkcií stanovené najprísnejšie".

V súvislosti s činnosťou ÚS Macejková už viackrát prezentovala potrebu zvýšenia počtu sudcov zo súčasných 13 a zároveň zníženia počtu právomocí ÚS. Pripomína však, že tieto zmeny môžu byť realizované len na základe novelizácie ústavy. "Až na základe zmeny Ústavy SR je možné novelizovať zákon o Ústavnom súde a tieto zmeny sú výhradne v kompetencii zákonodarného orgánu, to jest Národnej rady SR. Avšak som plne k dispozícii, ak v priebehu legislatívneho procesu budú chcieť kompetentné osoby poznať môj názor," uviedla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.