V Lazanoch bola v minulosti nemocnica i protitrachómové ambulatórium

K pôvodným slovanským osídleniam na hornej Nitre patria Lazany. Obec v okrese Prievidza, ktorá bola v minulosti známa i štátnym protitrachómovým ambulatóriom, vyhľadávajú ľudia pre bývanie aj pre dobrú dostupnosť do okresného mesta. Vznik Lazian sa môže predpokladať ešte pred 12. storočím, prvá písomná zmienka o obci bola v roku 1430, a to v listine, ktorou Noffryovci dostali bojnické panstvo. Na snímke ukážka lazianskych krojov v obecnom múzeu nazývanom Zvonárike dom. V Lazanoch 19. januára 2018. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Lazany 20. januára (TASR) - K pôvodným slovanským osídleniam na hornej Nitre patria Lazany. Obec v okrese Prievidza, ktorá bola v minulosti známa i štátnym protitrachómovým ambulatóriom, vyhľadávajú ľudia pre bývanie aj pre dobrú dostupnosť do okresného mesta.

"Vznik Lazian môžeme predpokladať ešte pred 12. storočím, prvá písomná zmienka o našej obci bola v roku 1430, a to v listine, ktorou Noffryovci dostali bojnické panstvo," spomenula starostka Jana Matiašková. Pôvodní obyvatelia Lazian sa podľa nej zameriavali viac-menej na poľnohospodárstvo.

V roku 1479 darovali Noffryovci osadu bojnickému oltárnictvu sv. Antona Pustovníka. Odvtedy sa lazianskym zemepánom stala fara v Bojniciach. Bojnický prepošt František Žilka dal v roku 1692 postaviť obecný chudobinec, z ktorého sa do konca 19. storočia vyvinula dobre zariadená malá nemocnica. "Netradičným v našej obci bolo protitrachómové laboratórium," podotkla Matiašková. Štátne ambulatórium v Lazanoch zriadili za prvej republiky, boj proti vtedy rozšírenej sociálnej chorobe hornej Nitry zabezpečovalo aj pre okolie.

K pôvodným slovanským osídleniam na hornej Nitre patria Lazany. Obec v okrese Prievidza, ktorá bola v minulosti známa i štátnym protitrachómovým ambulatóriom, vyhľadávajú ľudia pre bývanie aj pre dobrú dostupnosť do okresného mesta. Vznik Lazian sa môže predpokladať ešte pred 12. storočím, prvá písomná zmienka o obci bola v roku 1430, a to v listine, ktorou Noffryovci dostali bojnické panstvo. Na snímke starostka obce Lazany Jana Matiašková stojí pred erbom obce, ktorý tvoria poľnohospodárske nástroje kosák a čerieslo pluhu. V Lazanoch 19. januára 2018. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

"Naša obec má v súčasnosti necelých 1700 obyvateľov, máme tu plne organizovanú základnú školu, kde chodí 200 detí, spoločný obvod máme aj so susednou obcou Poruba. Popri základnej škole máme materskú školu, kde chodí 40 detí," načrtla.

Bývanie v Lazanoch zabezpečujú nájomné byty aj individuálna bytová výstavba. "Rozrastáme sa, takže môžeme povedať, že naša obec stále žije. Počula som informáciu, že sme sa stali lukratívnou obcou, skôr si myslím, že je to tým, že sme veľmi blízko Prievidze. Chcú sa sem sťahovať aj mladí ľudia z iných obcí a miest, ale chcú tu zostať bývať aj naši mladí, takže nie je to tak, že by sme mali len ľudí z okolitých obcí," ozrejmila starostka.

Priemerný vek obyvateľov ku koncu minulého roka podľa nej bol len 40 rokov. "Nie sme až taká stará obec, ale môžeme sa pochváliť, že naša najstaršia občianka sa v januári tohto roka dožije krásnych 97 rokov. Okrem toho, že sa nám pekne deti rodia, tak sa nám obyvatelia dožívajú aj pekného veku," priblížila.

Celoslovensky známymi sa Lazany možno stali i počas predošlých niekoľkých volieb. "Kedysi sa tu voľby začínali o 06.00 h. Stretávam sa s tým aj v súčasnosti, keď prvé, čo sa ma moji kolegovia opýtajú, je, o koľkej sa začínajú v Lazanoch voľby. Podľa mne známych informácií, ešte od môjho predchodcu, sme tu mali veľa občanov, ktorí chodievali rannými spojmi do práce. A keďže ako prvé si chceli splniť občiansku povinnosť a odvoliť, vybavili to pred odchodom autobusu. Už väčšinou chodia ľudia do práce autami a nespoliehajú sa na spoje, prispôsobili sme sa všetkým a začíname o 07.00 h," dodala starostka.

Obec sa môže pochváliť i významnými osobnosťami, pôsobil tu farár Daniel Latyak, fráter Štefan Petic. Žil tu paralympionik Jakub Krako, ktorý má i čestné občianstvo obce. Družobným mestom Lazian je český Úsov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.