V horských oblastiach sa výrazne oteplilo, hrozia spontánne lavíny

Ilustračná snímka. Foto: Ilustračné foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 25. januára (TASR) – V horských oblastiach aktuálne prevláda mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, no v popoludňajších hodinách sa ohrozenie zvýši. Nebezpečenstvo predstavuje najmä prílev veľmi teplého vzduchu do vyšších polôh pohorí.

„Najväčšie ohrozenie je na slnečných južných svahoch, kde sa sneh vplyvom vysokých teplôt premočí a oťažie. V snehovej pokrývke sa stále nachádza ľadová vrstva, po ktorej môžu padať spontánne lavíny strednej veľkosti,“ upozornil Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

V horských oblastiach vo štvrtok prevláda inverzné počasie, na podhorí je chladnejšie ako v stredných polohách, kde teploty vystúpili výrazne nad bod mrazu. „Vo výške 1500 metrov nad morom očakávame až päť stupňov Celzia,“ informoval Krajčí s tým, že za uplynulý deň nepripadol takmer žiadny nový sneh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.