Americkí predstavitelia sa snažia zmierniť obavy z obchodnej vojny

Na archívnej snímke Wilbur Ross Foto: Wikipedia

Davos 25. januára (TASR) - Členovia americkej administratívy sa snažia zmierniť obavy z obchodnej vojny v súvislosti s opatreniami, ktoré schválili USA pred príchodom prezidenta Donalda Trumpa na Svetové ekonomické fórum (WEF) vo švajčiarskom Davose.

"Nechceme sa dostať do obchodných vojen. Na druhej strane sme ochotní brániť záujmy Ameriky," vyhlásil americký minister financií Steven Mnuchin na tlačovej konferencii na stretnutí globálnych lídrov v Davose.

Trump totiž pred odchodom do Davosu schválil clá na dovoz solárnych panelov a práčok, a to na odporúčanie americkej Komisie pre medzinárodný obchod (ITC). Tá uviedla, že dovoz týchto produktov poškodzuje domáce firmy. Zatiaľ čo Washington argumentuje, že reaguje iba na nespravodlivú politiku v oblasti hospodárskej súťaže iných krajín, Čína a Južná Kórea kritizovali tento krok.

Americký minister obchodu Wilbur Ross v stredu (24.1.) povedal v Davose, že "obchodné vojny prebiehajú každý deň a americké vojská len prichádzajú na hradby". "Sme najmenej protekcionistická krajina," vyhlásil Ross.

Mnuchin diskutoval o obchode s popredným čínskym ekonómom a poradcom prezidenta Liouom Chemom v Davose. Obe strany majú záujem znížiť prebytok dovozu z Číny do USA v porovnaní s vývozom USA do Číny, povedal Mnuchin. "Hovorili sme o nejakých veľmi konkrétnych nápadoch, ktoré máme," dodal bez ďalších podrobností.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.