Cyperská vláda odsúdila operáciu Turecka v Sýrii

Na archívnej snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: TASR/AP

Nikózia/Bratislava 25. januára (TASR) - Vláda Cyperskej republiky dôrazne odsúdila "nezákonnú inváziu" Turecka v Afríne na severozápade Sýrie s kódovým označením Olivová ratolesť. TASR o tom informovalo v stredu Veľvyslanectvo Cyperskej republiky v Bratislave.

Podľa neho cyperská vláda taktiež jednoznačne odsúdila podnecovanie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k násiliu voči turecko-cyperskému denníku Afrika a jeho šéfredaktorovi Senerovi Leventovi, ktorý porovnal tureckú inváziu v Afríne s tureckou inváziou na Cypre v roku 1974.

Turecko-cyperský denník Afrika 21. januára spomenul tureckú vojenskú inváziu v Afríne v Sýrii na titulnej strane pod nadpisom "Ďalšia okupačná operácia Turecka". Nad titulkom noviny uviedli, že "Po mierovej operácii na Cypre (nasleduje) operácia Olivová ratolesť v Sýrii", uviedlo cyperské veľvyslanectvo v SR. K tomu doplnilo, že Erdogan v prejave z 21. januára v Burse v Turecku podnietil svojich "bratov a sestry" v okupovanej časti Cypru, aby "patrične zareagovali voči denníku Afrika".

V dôsledku toho, píše ďalej cyperské veľvyslanectvo, 22. januára dav, ktorý tvorili predovšetkým nelegálni tureckí osadníci, skandoval meno tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a medzi inými sloganmi aj "Cyprus je turecký a zostane turecký".

Dav zaútočil na priestory denníka Afrika, čím spôsobil rozsiahle škody, dokonca hrozil zabitím Senera Leventa a ďalších zamestnancov novín, ktorí sa vnútri zabarikádovali, dodalo Veľvyslanectvo Cyperskej republiky v Bratislave.

Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda (FSA) spustili ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín v sobotu 20. januára. Ankara nazvala operáciu Olivová ratolesť a otvorila ňou nový front v sedem rokov zúriacej sýrskej občianskej vojne.

Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú však zároveň spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát. Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku, ktorá tam bojuje za väčšiu autonómiu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.