Leanca: Moldavsko zatiaľ nevystúpi zo Spoločenstva nezávislých štátov

Na archívnej snímke Iurie Leanca Foto: Wikipedia

Kišiňov 26. januára (TASR) - Moldavsko by malo opustiť Spoločenstvo nezávislých štátov (SNŠ), až keď sa oficiálne stane kandidátom na členstvo v EÚ. Podľa rozhlasovej stanice Slobodná Európa (RFE/RL) to uviedol moldavský vicepremiér Iurie Leanca.

Leancaovo vyhlásenie prišlo po tom, čo päť poslancov opozičnej liberálnej strany predložilo v parlamente návrh zákona o vystúpení krajiny zo SNŠ. Svoj krok zdôvodnili tým, že smerovanie tohto postsovietskeho spoločenstva je v rozpore s úsilím Moldavska o vstup do EÚ.

"Len čo vyplníme žiadosť o členstvo v EÚ a získame štatút kandidáta, potom budeme môcť vyhlásiť, že odchádzame zo Spoločenstva nezávislých štátov," uviedol vo štvrtok v rozhovore pre RFE Leanca po návrate z dvojdňovej návštevy Bruselu s tým, že inú alternatívu ako vstup do EÚ Moldavsko nemá.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová však Leancaa v Bruseli upozornila, že Únia je pripravená podporiť úsilie Moldavska o vstup do EÚ, avšak Kišiňov si musí plniť záväzky vyplývajúce z asociačnej dohody, ktorú Moldavsko s EÚ uzavrelo v roku 2014.

Predseda moldavského parlamentu Andrian Candu vlani v júli vyhlásil, že Kišiňov si podá prihlášku pre vstup do EÚ v druhej polovici tohto roka alebo v roku 2019.

EÚ dlhodobo kritizuje Moldavsko za korupciu a praktiky súvisiace s praním špinavých peňazí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.