V dome E. Valka v Limbachu vykonávajú rekonštrukciu jeho vraždy

Na snímke policajt zabezpečuje prístup k bývalej vile Ernesta Valka počas rekonštrukcie vraždy v Limbachu pri Bratislave 26. januára 2018. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 26. januára (TASR) – Na mieste vraždy advokáta Ernesta Valka v jeho bývalom dome v Limbachu, vyšetrovateľ vykonáva rekonštrukciu trestného činu. Na mieste sú policajní kukláči a minimálne jeden z obvinených.

Podľa informácií TASR z miesta činu polícia pravdepodobne vykoná rekonštrukciu s jedným obvineným, potom s druhým, a nakoniec s oboma naraz. Polícia však túto informáciu nepotvrdila. Rekonštrukcia v tomto prípade znamená, že policajný vyšetrovateľ od obvineného požaduje, aby priamo na mieste popísal okolnosti trestného činu.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v októbri minulého roka informoval, že policajný vyšetrovateľ v prípade vraždy právnika Ernesta Valka obvinil dve osoby, Jozefa R. z vraždy a Jaroslava K. z lúpeže. Jozef sa vtedy nachádzal vo väzení pre inú trestnú činnosť a Jaroslav vo väzbe, taktiež pre iný zločin.

Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara sa obvinení ešte v októbri 2010 mali rozhodnúť, že sa pokúsia vylúpiť dom Ernesta Valka. "Začali sledovať dom poškodeného v Limbachu, aby zistili jeho obvyklé správanie," povedal v októbri minulého roka Gašpar. Jozef si mal podľa Gašpara zadovážiť zbraň kalibru 9 mm a obvinení chceli použiť aj lesť. "Plánovali použiť zapáchajúcu chemikáliu pre otvorenie vchodov do domu," vysvetlil Gašpar.

Dňa 8. novembra 2010 okolo 18. hodiny mali obvinení prísť k právnikovmu domu a čakať na jeho príchod. Aplikovali chemickú látku, a potom čo Valko vošiel do domu, vnikli obaja za ním. "Jozef R. mal strelnú zbraň a mal vystreliť na poškodeného. Trafil ho do ľavej strane hrude a spôsobil mu smrteľné zranenie," opísal Gašpar.

Po odchode zahodili strelnú zbraň do vodnej nádrže pri Pezinku. Polícia vražednú zbraň našla a podrobila znaleckému skúmaniu. "Ide o zbraň typovo zhodnú s vražednou zbraňou, bola zistená individuálna zhoda s nábojnicou a strelou nájdenou pri obhliadke miesta činu domu poškodeného," uviedol Gašpar. Lupiči z právnikovho domu ušli a podľa polície si nič neodniesli.

Polícia aj prokuratúra zdôraznila, že motívom spáchania skutku mala byť snaha o majetkový prospech.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.