Carlsberg zaznamenal v roku 2017 výrazný pokles zisku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kodaň 7. februára (TASR) - Dánsky pivovar Carlsberg zaznamenal v roku 2017 výraznejší pokles zisku, ako analytici očakávali. Dôvodom bolo zníženie tržieb a veľké odpisy na jeho kľúčovom ruskom trhu.

Carlsberg, tretí najväčší pivovar na svete, v stredu uviedol, že v minulom roku zaznamenal nárast objemu predaného piva na všetkých trhoch okrem Ruska, kde jeho objem klesol o 14 % a podiel pivovaru na tomto trhu sa znížil na 31,9 % z 34,6 % rok predtým.

Rusko je hlavným trhom Carlsbergu v regióne východnej Európy a podieľa sa približne pätinou, teda 20 %, na celkovom objeme predaja pivovaru.

Výsledky Carlsbergu v minulom roku negatívne ovplyvnili odpisy značky Baltika v Rusku vo výške 4,8 miliardy dánskych korún. Čistý zisk pivovaru v dôsledku toho klesol na 1,26 miliardy DKK (169,29 milióna eur) zo 4,49 miliardy DKK v roku 2016. Výrazne tak zaostal za odhadmi analytikov, ktorí počítali so ziskom 4,86 miliardy DKK.

Zákon v Rusku, ktorý obmedzuje veľkosť plastovej fľaše na pivo na maximálne 1,5 litra v rámci boja s alkoholizmom, v minulom roku zasiahol predaj piva v krajine.

"Naše ruské objemy a podiel na trhu vážne ovplyvnilo zníženie veľkosti PET fliaš," uviedol vo vyhlásení Carlsberg.

Rusko je už dlho problematickým trhom pre pivovary v dôsledku obmedzení pri predaji a reklame a zvyšovania daní.

Carlsberg má v Rusku problémy od prevzatia tamojšej najväčšej značky piva Baltika v roku 2008 práve pre prísnejšie prepisy ohľadne konzumácie alkoholu a slabú ekonomiku.

Spoločnosť navrhla zvýšiť dividendu za rok 2017 o 60 % na 16 DKK na akciu.

(1 EUR = 7,4429 DKK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.