PETRÁK: Osemročné gymnáziá by mali byť pre najlepších, ale nie sú

Na archívnej snímke Ľubomír Petrák. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 7. februára (TASR) - Osemročné gymnáziá vznikali s tým, že majú byť pre najlepších, ale nie sú. Upozorňuje na to predseda parlamentného školského výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD). Navrhované zvýšenie päťpercentnej kvóty pre osemročné gymnáziá v Bratislave na desať percent nepovažuje za konečné riešenie. Avizuje malú novelu školského zákona.

"Výsledky osemročných gymnázií nie sú štatisticky významne lepšie ako výsledky iných škôl. Hovoríme tu, že osemročné gymnáziá by mali byť pre najlepších, ale nie sú, výsledky to ukazujú,"
povedal v parlamente Petrák. Školy podľa jeho slov vedeli desať rokov, že majú znižovať kvótu k piatim percentám. "Takmer všetky kraje, okrem Bratislavského, sa dostali na hranicu piatich percent, teda na úroveň toho, čo zákon požaduje," uviedol.

Petrák rozumie, že v niektorých mestách a regiónoch môže dochádzať k istým špecifikám, napríklad z dôvodu sťahovania sa za prácou. Preto aj súhlasí so zvýšením kvóty pre Bratislavu, hoci je zástancom päťpercentnej kvóty na celom území Slovenska. "Ale regionálne disproporcie treba riešiť," podotkol. Avizuje prípravu malej novely školského zákona, ktorá by mala stanoviť kritériá pre budúci rok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.