Expremiérku Zijáovú odsúdili za spreneveru na päťročné väzenie

Na archívnej snímke bývalá bangladéšska premiérka Chálida Zijáová Foto: TASR/AP

Dháka 8. februára (TASR) - Niekdajšiu bangladéšsku premiérku Chálidu Zijáovú odsúdili vo štvrtok na päťročné väzenie za zneužitie finančných prostriedkov, ktoré boli určené pre siroty. S odvolaním sa na bangladéšske médiá o tom informovala agentúra DPA.

Zijáová, ktorá je momentálne šéfkou opozičnej Bangladéšskej národnej strany (BNP), bola spoločne s piatimi ďalšími osobami súdená za spreneveru v súvislosti so zmiznutím zahraničných dotácií určených na charitu. Hrozilo jej dokonca až doživotie.

Expremiérka bola pri vynesení verdiktu prítomná v súdnej sieni špeciálneho súdu v bangladéšskom hlavnom meste Dháka. Usvedčili ju zo sprenevery 248.154 dolárov (202.263 eur) z dotácií určených pre fond na siroty, založený počas jej druhého funkčného obdobia v úrade premiérky.

Spoločne s expremiérkou bol v súvislosti s prípadom odsúdený aj jej syn Tárik Rahmán a štyri ďalšie osoby - tým sudca stanovil desaťročné väzenie, uviedla agentúra AP.

V očakávaní verdiktu panovali v Dháke i ďalších mestách sprísnené bezpečnostné opatrenia pre obavy, že medzi stúpencami a odporcami expremiérky dôjde k potýčkam.

Vynesený rozsudok podľa AP znemožní Zijáovej - dlhoročnej súperke súčasnej bangladéšskej premiérky Hasíny Vadžídovej - kandidovať v decembrových parlamentných voľbách.

Zijáová bola bangladéšskou premiérkou prvýkrát v rokoch 1991-96; do tohto úradu sa po druhý raz vrátila v rokoch 2001-06.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.