Sme rodina: Zelená nafta sa v roku 2018 vyplácať nebude

Na archívnej snímke Boris Kollár Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 9. februára (TASR) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pod vedením Gabriely Matečnej (nominatka SNS) nemá v agrorezorte víziu ani koncepciu. Tzv. zelená nafta je len ďalším nástrojom politického marketingu strany SNS. Uviedol to v piatok na tlačovej konferencii opozičného hnutia Sme rodina jej predseda Boris Kollár, za účasti tímlídra hnutia pre oblasť poľnohospodárstva Jaroslava Karahutu.

"Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pokračuje v zavádzaní občanov SR a je nám už dnes jasné, že zelená nafta sa v roku 2018 vyplácať nebude. Projekt zelenej nafty je marketingový produkt z dielne ministerstva pôdohospodárstva a Slovenskej národnej strany (SNS), ktorej cieľom je iba zastaviť úpadok politických preferencií SNS, ale určite nie zastaviť úpadok potravinovej sebestačnosti a úpadok celého slovenského agrosektora," povedal Karahuta.

MPRV SR a vláda SR podľa Karahutu nemajú predstavu ako vyčerpať sľúbených 30 miliónov eur v rámci projektu zelenej nafty. "Vzhľadom k tomu, že 30 miliónov eur nie je zahrnutých v (štátnom) rozpočte na rok 2018 a ani legislatíva, ktorá je nevyhnutná k celému projektu nie je v legislatívnom pláne vlády pre rok 2018, tak téma zelenej nafty je pre rok 2018 viac-menej uzavretá," myslí si Karahuta.

Podľa Karahutu hnutie Sme rodina bude podporovať každú rozumnú formu podpory agrosektora vrátane zelenej nafty. "A urobíme maximum preto, aby úroveň financovania poľnohospodárstva a produkcie potravín bola na úrovni minimálne priemeru EÚ a aby to nebolo tak ako dnes, že štátna podpora v okolitých štátoch je o 150 až 320-krát vyššia, ako je u nás. Hnutie Sme rodina nepodporí ani v budúcnosti návrh zelenej nafty spojený s vratkou spotrebnej dane, ale budeme trvať na vracaní spotrebnej dane cestou presne stanovených normatívov, aby bol celý proces transparentný, bez možnosti korupcie a trestnej činnosti, ktorej svedkami sme boli pred rokom 2011 pri projekte tzv. červenej nafty," dodal tímlíder Sme rodina pre oblasť poľnohospodárstva.

Premiér Robert Fico (Smer-SD), za účasti predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), podpredsedu Národnej rady SR Bélu Bugára (Most-Híd) a ministra financií SR Petra Kažimíra (Smer-SD) 31. januára informoval, že slovenským poľnohospodárom chce vláda pridať cez systém tzv. zelenej nafty 30 miliónov eur. Podľa premiéra však treba rátať s tým, že sa o túto pomoc zo strany štátu bude zaujímať aj Európska komisia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.