V Bratislave evakuovali budovy súdov

Na snímke uzatvorená budova Justičného paláca, sídla Okresného súdu Bratislava I. počas evakuácie z dôvodu nahlásenia bomby v Bratislave 22. februára 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava 22. februára (TASR) - V Bratislave evakuovali vo štvrtok budovy všetkých súdov, vrátane Najvyššieho súdu, kde sídli aj Ministerstvo spravodlivosti SR. Bombovú hrozbu policajtom nahlásili krátko pred 9.00 h. TASR to potvrdil bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

"Nakoľko oznamovateľ presne nešpecifikoval adresu konkrétneho súdu, policajti v súčasnosti vykonávajú v priestoroch súdov na území hlavného mesta SR Bratislavy všetky potrebné opatrenia za účelom ochrany života, zdravia a majetku občanov," povedal Szeiff.

Polícia evakuovala aj Okresný súd Bratislava V, kde sa okrem iných malo uskutočniť aj pojednávanie v prípade tzv. Ruskových zmeniek. Spoločnosť podnikateľa Mariána Kočnera žaluje na súde bývalého riaditeľa Televízie Markíza Pavla Ruska a v druhom rade súkromnú televíziu a žiada preplatenie zmenky vo výške 8,3 milióna eur, ktorú mal bývalý štatutár podpísať.

Bombová hrozba narušila aj chod Najvyššieho súdu (NS) a Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré sídla v rovnakej budove na Župnom námestí. "Z tohto titulu bol celý súd evakuovaný, a to zhruba na tri hodiny," uviedla pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Pozrite si výberovú chronológiu anonymných nahlásení bômb v budovách slovenských súdov v roku 2017:

10. novembra 2017 - V budove bratislavského Krajského súdu nahlásil anonym bombu. Oznámenie prijali policajti po 12.30 h. Na mieste zasahovali pyrotechnici a psovodi so služobnými psami na vyhľadávanie výbušnín s negatívnym výsledkom.

19. októbra 2017 - Polícia prehľadávala bratislavské súdy. Niekto v ich priestoroch nahlásil bombu. Oznamovateľ presne nešpecifikoval adresu konkrétneho súdu, preto po celom hlavnom meste vykonávali v ich priestoroch všetky potrebné opatrenia. Bombu však nenašli.

27. júna 2017 – Neznáma osoba oznámila popoludní na linku 158, že na súde v Žiline je bomba. Polícia ihneď po prijatí oznámenia vykonala všetky potrebné úkony za účelom ochrany života a zdravia, bombu nenašli.

22. júna 2017 - V priestoroch Okresného súdu Bratislava III nahlásili bombu. Polícia vykonala všetky potrebné bezpečnostné opatrenia a evakuáciu osôb. Policajné hliadky boli následne vyslané na Námestie Biely kríž, chod súdu bol obnovený od 12.00 h.

19. apríla 2017 - Polícia hľadala v budovách súdov v Košiciach bombu. Krátko po 8.30 h totiž anonym telefonicky oznámil na linku 150, že na súde v Košiciach je bomba a hovor ukončil.

10. apríla 2017 – Činnosť slovenských súdov prerušila výhražná správa. Evakuované museli byť všetky okresné súdy po celom Slovensku, ako aj niektoré krajské súdy. Prehliadky budov súdov sa uskutočnili v súvislosti s preverovaním oznámenia prijatého v Košiciach. To sa týkalo umiestnenia bomby na nešpecifikovanom okresnom súde.

5. apríla 2017 – Polícia preverovala bombovú hrozbu na presne nešpecifikovanom krajskom súde. Oznámenie o umiestnení bomby prijal Krajský súd v Banskej Bystrici.

3. apríla 2017 – Polícia pre údajnú bombovú hrozbu opäť prehľadávala budovu košických súdov. Sídlo krajského a troch okresných súdov pre anonymný telefonát ráno evakuovali, ukázalo sa však, že išlo o poplašnú správu. Anonym krátko pred 8.00 h na telefónnu linku 112 oznámil, že na Krajskom súde v Košiciach je bomba.

31. marca 2017 – Činnosť súdov v krajských mestách ochromila výhražná správa. Predmetom hrozby by mali byť všetky krajské súdy.

27. marca 2017 – Na podateľňu Okresného súdu v Pezinku bol doručený anonym, že na okresných súdoch v sídlach krajských súdov bude 30. marca o 09.45 h bombová hrozba. V dôsledku hrozby boli paralyzované všetky okresné súdy v Bratislave a Košiciach a okresné súdy vo zvyšných krajských mestách Slovenska.

27. marca 2017 – Pre údajnú bombovú hrozbu evakuovali budovu súdov v Košiciach. Sídlo krajského a troch okresných súdov prehľadávala polícia, ukázalo sa však, že opäť išlo o poplašnú správu.

23. marca 2017 – Pre anonymné nahlásenie bomby evakuovali budovu súdov v Košiciach. Sídlo krajského a troch okresných súdov prehľadáva polícia, prítomní sú aj hasiči a záchranári. Ukázalo sa, že išlo o poplašnú správu.

16. marca 2017 – Pre anonymné nahlásenie bomby evakuovali ráno budovu súdov v Košiciach. Sídlo krajského a okresných súdov prehľadávala polícia, údajná bombová hrozba bola nahlásená telefonicky na mestskú políciu.

11. januára 2017 - Polícia zasahovala na všetkých krajských súdoch na základe anonymného telefonátu, ktorý prijalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach. Neznámy muž o 7.53 h oznámil: "Na krajskom súde som uložil bombu". Prehliadky budov boli ukončené s negatívnym výsledkom.

10. januára 2017 – Evakuáciu budov košických súdov si vyžiadal anonymný telefonát o údajnej bombe. Prehliadky budov boli ukončené o 11.00 h s negatívnym výsledkom. Neznámy mužský hlas zavolal pred 8.00 h na linku Integrovaného záchranného systému 112 so slovami: "Na košickom súde je bomba, nech trpia tí sudcovia, čo mi spravili!" Následne bola prerušená činnosť krajského súdu a okresných súdov Košice I, Košice II a Košice okolie na Štúrovej a Tichej ulici.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.