Guatemalskí podnikatelia odsúdení za korupciu vybudujú cesty aj školu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Guatemala 5. apríla (TASR) - Deväť guatemalských podnikateľov odsúdených za korupciu bude musieť v rámci vymeraného trestu vybudovať cesty a školu. Uviedla to Medzinárodná komisia proti beztrestnosti v Guatemale (CICIG), ktorej vyjadrenie vo štvrtok citovala agentúra Reuters.

Skupina podnikateľov, ktorých odsúdili v stredu, bola podľa verdiktu súdu zapletená do korupčnej siete zameranej na získavanie štátnych zákaziek za pomoci úplatkov. Tú vlani odhalila guatemalská prokuratúra v spolupráci s CICIG.

Agentúra Reuters pripomenula, že táto korupčná sieť fungovala za pôsobenia bývalého ministra pre infraštruktúru Alejandra Sinibaldiho, ktorého zatiaľ v súvislosti s prípadom nezadržali.

V rámci urýchlenia súdneho konania sa deväť podnikateľov priznalo k dávaniu úplatkov. Guatemalský tribunál nariadil každému z nich uhradiť pokutu vo výške 67.500 dolárov. Previnilci budú tiež musieť opraviť a vybudovať najmenej šesť ciest a postaviť školu vo vidieckej oblasti tejto chudobnej stredoamerickej krajiny.

Vytvorenie Medzinárodnej komisie proti beztrestnosti v Guatemale schválila OSN v decembri 2006 s cieľom odhaľovať korupciu a inú trestnú činnosť. Guatemala je považovaná za jednu z najviac skorumpovaných krajín na svete.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.