Panama stiahla svojho veľvyslanca z Venezuely

Venezuelský prezident Nicolás Maduro, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Caracas 6. apríla (TASR) - Panamská vláda stiahla svojho veľvyslanca z Venezuely, čo bolo odvetou za to, že táto juhoamerická krajina zakázala kľúčovým panamským podnikom pôsobiť v rámci svojich hraníc. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Napäté vzťahy medzi týmito dvoma krajinami začali eskalovať v posledných dňoch, keď Panama pridala prezidenta Nicolása Madura na zoznam venezuelských predstaviteľov, u ktorých existuje veľké podozrenie na pranie špinavých peňazí.

Venezuela vo štvrtok ohlásila dočasný zákaz pôsobenia pre skupinu panamských podnikov a činiteľov, medzi ktorými je prezident Panamy Juan Carlos Varela. Zákaz sa vzťahuje aj na Copa Airlines, jednu z mála leteckých spoločností, ktoré stále pôsobia vo Venezuele.

Panama ešte v ten istý deň odvolala svojho veľvyslanca z Caracasu. Zároveň vyzvala Venezuelu, aby stiahla svojho ambasádora z Panamy.

Dovedna 90-dňový zákaz obmedzuje obchodnú činnosť vo Venezuele 22 panamským manažérom a 46 spoločnostiam. Caracas zdôvodnil toto opatrenie potrebou ochrany svojho "finančného, hospodárskeho a obchodného systému".

Panamská vláda označila rozhodnutie Venezuely za "politickú reakciu" na rozšírenie zoznamu osôb podozrivých z prania špinavých peňazí.

Na príslušnom panamskom zozname sa nachádza 16 venezuelských spoločností a 55 jednotlivcov. Okrem prezidenta Madura sa na ňom ocitol aj popredný líder vládnej socialistickej strany Diosdado Cabello a generálny prokurátor Tarek William Saab.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.